Македонија

Десна на Палчо излегува на парламентарни избори: Новиот претседател на партијата носител во единицата

Александар Тодески
Партијата која ја предводеше Љупчо Палевски-Палчо влегува во трката за пратеничко место. До Државната изборна комисија помеѓу поднесените листи се и оние на политичката партија
Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Огненовски: Треба да имаме доживотни и смртни казни за сите што ја пљачкаат Македонија, да се конфискува се што е нелегално стекнато од 1991 година наваму

Во судството владее тешка корупција. За да се спречи тоа, бара распуштање и ревизија на имотот на судиите. Ние бараме да се воведе доживотна и
Македонија

Обвинителството чека извештај за претресите во Идризово, официјална потврда за ископаните тунели се уште нема

Обвинителството го очекува извештајот од претресите во КПУ Идризово, каде беа најдени два тунели кои затвореници ги подготвувале за бегство од најголемиот затвор во Македонија.
Македонија

Донации од 200, 500, 1000 денари: Ванковска кажа колку пари легнуваат на наменската сметка за изборите

Претседателската кандидатка на Левица, Билјана Ванковска преку Фејсбук кажа како ја финансира кампањата. „Секое утро добивам извештај од сметката за изборната кампања, и иако приливот
Македонија

Академијата за судии најавува тужба по вчерашната седница на Антикорупциската комисија: Имаше многу процедурални повреди

Александар Тодески
Академијата за судии и јавни обвинители тврди дека на вчерашната јавна седница на Државната комисија за спречување на корупција и пред одржувањето на седницата имало
Македонија

Пад на Македонија во извештајот на Фридом хаус: Назадување во владеењето на правото и борбата со корупција

Македонија е сместена во групата на „циклични хибриди“ во најновиот извештај на Фридом Хаус – „Нации во транзит 2024“. Во извештајот се нотира дека не
Македонија

Герасимовски: Во Универзалната сала немало никој за време на пожарот, апелирам да не се шират шпекулации

Александар Тодески
Пожарот е локализиран и не постои опасност по другите објекти, вели градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. „Пожар избувна во Универзална Сала при што веднаш
Македонија

Ваков објект во Бугарија изгорел за седум минути, среќа што нема жртви, вели поранешниот директорот на Универзална сала

Видно ме вознемири веста дека гори Универзална сала. Дојдов да видам што се случува, бев директор од 2005 до 2009 година, време во кое што
Македонија

Дали Муареми бил уапсен во Дубаи, па пуштен на слобода – Официјални информации се уште нема

Александар Тодески
Нема ниту една официјална информација дали водачот на криминалната група Дуќанџиќ од Грчец, Шеваљ Муареми бил уапсен во Дубаи, па пуштен на слобода поради немање
Македонија

Еден од македонските туристи повредени во сообраќајката во Италија ќе биде опериран, другите се пуштени дома

Александар Тодески
Единаесет од патниците кои беа повредени во вчерашната сообраќајка во Италија добиле лекарска помош и биле пуштени дома во добра здравствена состојба, информира Министерството за