Македонија

Груби: „Бехтел и Енка“ ќе почне да гради на 12 септември

Александар Тодески
Во вторник „Бехтел и Енка“ со минирање на планината над селото Дебреше почнува со градење на делница од Коридорот 8, вели вицперемиерот и координатор за
Македонија

Два рамковни договори по шест милиони од Петровец кај градежната „Адра“, градоначалникот вели: Немаме таква набавка

Александар Тодески
Два рамковни договори од Општина Петровец, за две различни работи, во два дена разлика, на 15-тина дена пред нова година паднале во рацете на една
Економија

За шест години, над 362 милиони евра народни пари кај седум градежни комапнии

Седум градежни комапнии 15 години стојат во „топ 10“ по добивање народни пари од државни тендери: „Жикол“, „Пелистер“, „Бауер БГ“, „Илинден Струга“, „Спектартермо“, „НБ-Компани“ и
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара да се продолжи седницата за уставни измени, Џафери молчи

Александар Тодески
Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа и официјално барање до собранискиот спикер Талат Џафери, седницата за уставни измени да биде закажана веднаш. Ова на прес конференција го
Македонија

Со минирање кај Дебреше, „Бехтел и Енка“ следната недела почнува со градежни активности

Со минирање кај селото Дебреше идната недела „Бехтел и Енка“ почнува со градежни активности, дознава А1он. Според информациите до кои дојдовме, урбанистичките проекти веќе се
Македонија

Мицкоски по координацијата: Да не се одолговлекува седницата за Уставни измени

Нема Уставни измени под бугарски диктат. Овој став го повториле на координација со лидерот Христијан Мицкоски пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Мицкоски преку Фејсбук информираше
Македонија

Не е прекршен Деловникот – 10 дена е рок за расправата, не за гласање, велат од СДСМ

Александар Тодески
Владејачкото мнозинство не гледа прекршување на Деловникот со незакажувањето на седницата на која треба да се гласа потребата од отворање на Уставот. Од пратеничката група
Македонија

Антикорупционерите и обвинителството на Абази од понеделник ќе го чешлаат тендерот кој го доби „Еуровиа“

Александар Тодески
Документите за тендерот на Министерството за надворешни работи кој го доби „Еуровиа“ патуваат кон Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Антикорупциската комисија.
Македонија

И „Виаком“, фирма блиска до Елмедин Адеми донирала на ДУИ

Александар Тодески
Не само Елмедин Адеми и неговата „Еуровиа“, туку и фирмата „Виаком“ донирала 1.845.000 денари во 2022 година на контото на владејачката партија. И оваа фирма,
Македонија

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на пладне на координација со Мицкоски: Бараат Џафери да ја продолжи седницата за Уставни измени

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на пладне ќе се координираат со лидерот Христијан Мицокски, откако денеска поминуваат 10 работни дена по гласањето на дневен ред на седницата