demokrati

Македонија

Демократи: По изборите ништо веќе во Македонија нема да биде како до сега

А1он
„Криминалните партии и за оваа кампања и избори се прават како и до сега – ветуваат ридови и долини, лажат и манипулираат – демек меѓу
Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Огненовски: Треба да имаме доживотни и смртни казни за сите што ја пљачкаат Македонија, да се конфискува се што е нелегално стекнато од 1991 година наваму

Во судството владее тешка корупција. За да се спречи тоа, бара распуштање и ревизија на имотот на судиите. Ние бараме да се воведе доживотна и
Македонија

(ВИДЕО) Демократи ги промовираше кандидатите за пратеници: Да ги тргнеме од власт 33-годишните робовладетели

Орце Костов
Партијата Демократи ги провомовираше листите на кандидати за пратеници во шесте изборни единици за парламентарните избори кои ќе се одржат на 8 мај. Во изборна
Свет

Америка: Демократите одлучија да ја одржат изборната конвенција во 2024 година во Чикаго

А1он
Демократската партија ќе ја одржи својата последна национална конвенција во Чикаго пред претседателските избори во САД во 2024 година, пренесува АП. Њујорк и Атланта влегоа
Свет

Републиканците на пат да го преземат Конгресот, жестока борба за превласт во Сенатот

А1он
Додека републиканците имаат мнозинство во Претставничкиот дом, се очекува трката за Сенатот да резултира со битка за три држави. Во Грузија ќе има втор круг
Свет

Довербата во демократите намaлена неколку недели пред конгресните избори во САД

А1он
Неколку недели пред среднорочните избори во САД републиканците ја подобрија позицијата со тесно водство пред демократите – главна причина се загриженоста од економијата и инфлацијата,
Свет

Демократите од Тексас ја напуштија државата за да спречат изборни реформи

А1он
Демократските законодавци од Тексас синоќа заминаа во Вашингтон за да спречат кворум за усвојување на новиот изборен законик поднесен од републиканците чија одлика sе рестрикциите
Свет

Бајден ја одбра Камала Харис да „трча“ со него како кандидатка за потпретседател на Демократите

А1он
Кандидатот на демократите на претседателските избори во САД, Џозеф Бајден, ја назначи сенаторката Камала Харис за кандидат за функцијата потпретседател на државата. Одлуката на Бајден
Свет

Избори во САД 2020: Кои демократи ќе се борат против Трамп за функцијата претседател?

А1он
Процесот за импичмент на Доналд Трамп е при самиот крај без големи очекувања од судскиот процес поради немање на докази, а претседателските избори во САД