izbori sad

Свет

Се помалку опции за Трамп, Мичиген го поддржа Бајден

А1он
Републиканците од сојузната држава Мичигeн, кои синоќа се сретнаа со претседателот Доналд Трамп во Белата куќа, изјавија дека немаат информација што би можела да го
Свет

САД: Џорџија прво ја потврди победата на Бајден, па се предомисли

А1он
Државниот секретар на Џорџија, Бред Рафенспергер, утринава изјави дека изборните органи во оваа сојузна држава ја потврдиле победата на Џо Бајден, но по неколку часови
Свет

Трамп покани видни Републиканци од Мичиген во Белата куќа, за да покажат дека изборите биле спорни

А1он
Актуелниот американски претседател, Доналд Трамп, повика утре во Белата куќа да дојдат неколкумина републиканци од Мичиген за да покажат зошто изборите во оваа сојузна држава
Свет

(ВИДЕО) Џулијани: Демократите организирано и плански ги украдоа претседателските избори

А1он
Руди Џулијани, шефот на правниот тим на американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека на изборите во САД од 3 ноември постоела организирана кампања и
Свет

Џулијани: Трамп ја повлекува тужбата за изборите во Мичиген

А1он
Адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани, изјави дека кампањата на републиканскиот кандидат Трамп ги повлекува тужбите поврзани со изборите во Мичиген. Телевизијата Си-Ен-Би-Си
Свет

Претседателските кандидати во САД потрошиле 6,6 милијарди долари, двојно повеќе отколку на минатите избори

А1он
Учесниците на изборите во Соединетите Американски Држави потрошиле речиси 14 милијарди американски долари на своите кампањи годинава, а во оваа сума се вклучени трошоците за
Свет

Трамп бара пребројување на гласовите во Висконсин

А1он
Изборниот штаб на актуелниот претседател Доналд Трамп бара пребројување на гласачките ливчиња во окрузите Дејн и Милвоки во државата Висконсин. Претседателскиот кандидат Џо Бајден, објавен
Свет

Републиканците ja блокираа потврдата на резултатите во Мичиген

А1он
Републиканците во избирачкото одбор во округот Вејн, најголемиот во државата Мичиген, успеаја да го запрат заверувањето на резултатите, што може привремено да го запре официјалното
Свет

По недела дена Кина ја честиташе победата на Бајден на изборите: Го почитуваме изборот на Американците

А1он
Кинеското Министерство за надворешни работи упати честитки за победата на претседателските избори на избраниот претседател на САД, Џозеф Бајден и на потпретседателката Камала Харис, што