izbori sad

Свет

Бајден сака изборите за претседателски кандидат на демократите да почнат во Јужна Каролина

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден побара од лидерите на демократите првите прелиминарни избори за партиската номинација за претседателските избори во земјата во 2024 година да започнат
Свет

Аризона и Невада би можеле да бидат решавачки во трката за американскиот Сенат

А1он
Вниманието на американската јавност во наредните денови ќе биде насочено кон Аризона и Невада, каде со неизброените гласови може да се одговори на прашањето „кој
Свет

Во Аризона и Невада гласовите се пребројуваат со присуство на полиција

А1он
Безбедносните агенции во американските сојузни држави Аризона и Невада се во состојба на зголемена готовност поради можни постизборни протести и наводи за измама на гласачите
Свет

Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто

А1он
Во Џорџија ќе има втор круг, ниту еден кандидат за сенатор нема 50 отсто Американците гласаат на конгресните избори за целиот мандат на Претставничкиот дом
Свет

Демократите го освоија потенцијално одлучувачкото место во Пенсилванија за контрола на Сенатот на САД

А1он
Демократите изутринава го освоија потенцијалното одлучувачко место во сојузната држава Пенсилванија, за контрола врз Сенатот, каде Џон Фетерман го победи следбеникот на Доналд Трамп, д-р
Свет

Републиканецот ДеСантис, можен претседателски кандидат во 2024, повторно избран за гувернер на Флорида

А1он
Републиканецот Рон ДеСантис, потенцијалниот противник на Доналд Трамп за републиканската номинација за претседателските избори во 2024 година, вчера беше реизбран за гувернер на Флорида, објавија
Свет

Затворени гласачките места во САД: Проектирана победа на Републиканците во Претставничкиот дом, тесна трка за Сенатот

А1он
Со затворањето на гласачките места во Алјаска, заврши долгата изборна ноќ во САД, во која гласачите од 50 сојузни држави и шест временски зони го
Свет

Во изборната трка за 36 гувернери во САД актуелните главно ги задржаа функциите

А1он
Покрај конгресните, вчера во САД се одржаа и избори за гувернери во 36 американски држави, а ситуацијата во голема мера е непроменета од претходните избори.
Свет

Зошто се важни среднорочните избори во САД – од правото на абортус до демократијата

А1он
Америка го има првиот национален тест на својата демократија откако Доналд Трамп ја напушти Белата куќа и неговите поддржувачи кренаа бунт во американскиот Капитол. Среднорочните