kongres

Македонија

СДСМ на конгрес ќе ја потврди претседателската кандидатура на Пендаровски

А1он
СДСМ денеска ќе одржи Конгрес на кој треба да биде официјализирана кандидатурата за втор мандат за шеф на државата на актуелниот претседател Стево Пендаровски. Како
Свет

Лидерите на американскиот Конгрес постигнаа договор за финансирање на владата до март

А1он
Лидерите на американскиот Конгрес постигнаа договор за нацрт-законот за краткорочно финансирање од две транши за да се одржи финансирањето на владата до март, изјави добро
Свет

Без договор во американскиот Конгрес за буџетот, затворањето на владата е се поизвесно

А1он
Десното крило на Републиканската партија во Претставничкиот дом на САД, во кое има тесно мнозинство, го отфрли предлог-законот за привремено финансирање на владата, кој беше
Регион

Хоти: Приштина никогаш не била толку критикувана во Конгресот како пред два дена

А1он
Пратеникот на Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти денеска изјави дека Приштина никогаш не била толку критикувана во американскиот Конгрес како пред два дена, за
Свет

Републиканците на пат да го преземат Конгресот, жестока борба за превласт во Сенатот

А1он
Додека републиканците имаат мнозинство во Претставничкиот дом, се очекува трката за Сенатот да резултира со битка за три држави. Во Грузија ќе има втор круг
Свет

Анкета: Повеќе од половина од Американците веруваат дека упадот во Конгресот најверојатно ќе се повтори

А1он
Повеќе од половина од Американците (или 57 отсто) веруваат дека 6 јануари најверојатно ќе се повтори во наредните години, според анкетата спроведена од Axios и
Свет

Обвинителството бара четиригодишна затворска казна за „човекот со роговите“ кој упадна во Конгресот

А1он
Самопрогласениот шаман кој стана симбол на крвавиот упад во американскиот Конгрес, може да биде осуден на затворска казна од повеќе од четири години. Четворица загинаа
Македонија

(ВИДЕО) Заев на 26. конгрес на СДСМ: Нема веќе недопирливи, нема веќе тефтерчиња во судството

Мери Јордановска
Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време – млад СДСМ, подигнување на мотивацијата
Свет

Американскиот Претставнички дом го одобри нацрт-законот за изборни реформи

А1он
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа го изгласа нацрт-законот „Во интересите на народот“, што предвидува радикални реформи за заштита на правата на избирачите и зголемена
Свет

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

А1он
Конгресмени од Демократската партија во САД во Конгресот за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт,