kongres

Македонија

(ВИДЕО) Заев на 26. конгрес на СДСМ: Нема веќе недопирливи, нема веќе тефтерчиња во судството

Мери Јордановска
Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време – млад СДСМ, подигнување на мотивацијата
Свет

Американскиот Претставнички дом го одобри нацрт-законот за изборни реформи

А1он
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа го изгласа нацрт-законот „Во интересите на народот“, што предвидува радикални реформи за заштита на правата на избирачите и зголемена
Свет

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

А1он
Конгресмени од Демократската партија во САД во Конгресот за време на дебатата за импичмент на американскиот претседател предупредија дека додека Доналд Трамп е на власт,
Свет

Во САД прогласена тридневна жалост поради смртта на двајца полицајци од Капитол

А1он
Претседателот Доналд Трамп синоќа нареди да се симнат знамињата на половина копје низ САД во чест на полицајците Брајан Сикник и Хауард Либенгуд, кои беа
Свет

Трамп до демонстрантите: Изборите ни се украдени, но мора да си одите дома

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп им се обрати на демонстрантите кои го окупираа конгресот да си одат дома. Неговото обраќање беше снимено. „Знам дека сте
Свет

ЖИВО: Полицијата го обезбеди Конгресот, полициски час во Вашингтон

А1он
„Капитол Хил“ е безбеден. Полицијата ги изснесе демонстрантите кои беа во зградата и ја презеде контролата. Полициските сили со помош на Националната гарда ги расчистуваат
Свет

Рекорден број жени во новиот состав на американскиот Конгрес

А1он
Идната година, жените-претставнички во американскиот Конгрес ќе состават повеќе од четвртина од вкупниот број на членови, што е рекорд во американската историја, воден од зголемениот
Македонија

Најголемиот конгрес досега, македонските лекари го одржаа онлајн

А1он
Заврши досега најголемиот одржан онлајн конгрес на лекари во земјава, што се одржа во организација на Македонското лекарско друштво, а во соработка со Медицинскиот факултет.