senat

Свет

Во американскиот Сенат предложен закон за борба против корупцијата и за економски развој на Западен Балкан

А1он
Во американскиот Сенат беше презентиран нацрт-законот за демократија и развој на Западен Балкан, чија цел е да се поддржи економскиот развој на регионот преку иницијативи
Свет

Американскиот Сенат го одобри буџетот за одбрана за 2022 година што ќе изнесува 768 милијарди долари

А1он
Американскиот Сенат го одобри нацрт-буџетот за одбрана на земјата за 2022 година, по што овој многу битен дикумент ќе му биде испратен на потпис на
Свет

Сенатот гласа за зголемување на американскиот државен долг

А1он
Американските сенатори денеска треба да изгласаат зголемување на лимитот на државниот долг за 2.5 трилиони долари до отприлика 31.4 трилиони долари, за потоа предлог законот
Свет

Републикански сенатор бара денот на укинувањето на ропството да се прогласи за федерален празник

А1он
Републикански сенатор од Тексас, Џон Корнин, има намера да поднесе нацрт-закон со кој предлага денешниот ден, датумот на кој во САД се одбележува крајот на
Свет

САД: Сенатот со резолуција за ограничување на Трамп да почне воени операции против Иран

А1он
Сенатот денеска одобри резолуцијата со која се ограничува надлежноста на американскиот претседател Доналд Трамп да почне воени операции против Иран. Мерката нагласува дека Трамп мора
Свет

ВИДЕО: Ненси Пелоси ги скина листовите од говорот на Трамп, неколку секунди по неговото обраќање

А1он
Во моментот кога претседателот на САД, Доналд Трамп го заврши неговото обраќање во домот. Спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси ги скина листовите на кои
Свет

Линдзи Грам: Сенатот треба да обезбеди реципроцитет во сослушувањето за импичментот на претседателот Трамп

А1он
Линдзи Грам на својот фејсбук профил напиша „Ако постои желба и одлука на Сенатот да повика сведоци од демократите, тогаш Сенатот минимум треба да му
Свет

Пелоси ќе ги испрати предметите за импичмент на Трамп до Сенатот

А1он
Спикерката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси начелно планира утре да ги предаде во Сенатот предметите за импичмент на претседателот Доналд Трамп, а демократите во Конгресот