rusija

Свет

Нова руска вакцина против Ковид-19, истражувачкиот центар „Шумаков“ поднесува барање за регистрација

А1он
Рускиот Научен центар за истражување и развој на имунолошки и биолошки препарати „Шумаков“ при руската Академија на науките подготви вакцина против Ковид-19, од која во
Свет

ВИДЕО: Навални приведен по слетувањето во Москва

А1он
Рускиот опозиционер Алексеј Навални е приведен веднаш по слетувањето на неговиот авион со кој од Берлин се врти во Москва. Информацијата ја потврдија Федералната служба
Свет

ВИДЕО: Приведени приврзаници на Навални на московскиот аеродром Внуково

А1он
Руската полиција уапси неколку приврзаници на опозиционерот Алексеј Навални на московскиот аеодром Внуково. Тие таму го чекаат Навални да долета од Германија. На видео-снимките објавени
Регион

ВИДЕО: Руски товарен брод потона крај брегот на Турција, двајца морнари се удавиле

А1он
Најмалку пет лица се спасени, а две лица загинаа во потонатиот 13-член руски товарен брод крај брегот на турската црноморска провинција Бартин. -Пет лица се
Свет

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

А1он
Нивото на колективниот имунитет против Ковид-19 во Русија достигнал 26%, и покрај релативно ниската стапка на инфекција во споредба со другите земји, изјави денеска шефицата
Свет

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

А1он
Русија ја почна процедури за повлекување од Договорот за отворено небо, објави руското Министерство за надворешни работи. Според руските медиуми, процедурите за повлекување на Русија
Свет

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

А1он
Во Русија се пронајдени речиси 1.500 мутации на коронавирусот, изјави денеска Ана Попова, директор на Руската федерална служба за фитосанитарен надзор и контрола (Роспотребнадзор), на