rusija

Регион

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

А1он
Со посетата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Балканот, Москва се обидува да го зачува своето влијание во регионот, користејќи ги пред
Свет

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

А1он
Поранешниот руски борач во ММА, Шамил Абдулмуслимов, е убиен среде бел ден во градот Касавјурт во Дагестан, кога тројца напаѓачи влегле во ресторанот во кој
Свет

ВИДЕО: Пијани руски војници влетаа во аеродром со оклопен транспортер

А1он
Неколкумина руски војници, членови на екипажот на оклопно возило, пијани управувале со транспортерот „БМП-3“-от и влетале во бетонскиот ѕид и заштитната ограда на аеродром во
Економија

Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

А1он
Руската економија започна да закрепнува во голем број сектори, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на денешниот состанокт со државниот врв околу економски прашања. –
Економија

Забраните за патувања во странство поради епидемијата и помагаат на руската економија, тврдат економисти

А1он
Руската економија може да профитира дури 30 милијарди долари оваа година, бидејќи граѓаните потрошија повеќе во Русија поради рестриктивните мерки поради пандемијата отколку за патувања
Свет

Руските безбедносни сили тврдат дека спречиле исламистички терористички напад во Москва

А1он
Руската Федерална служба за безбедност (ФБС) денеска спречи терористички напад во една од административните згради, и во врска со тоа е уапсен маж од Централна
Свет

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори во САД

А1он
Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека Техеран
Свет

Помпео: САД се за продолжување на Договорот СТАРТ со Русија

А1он
Во согласност со фактот дека Москва се согласи на понатамошно намалување на нуклеарниот арсенал и ограничување на стратешкото нуклеарно оружје, Вашингтон во принцип е согласен
Економија

Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

А1он
Управувачката компанија за изградба на рускиот гасовод кој треба да се протега од Русија до Германија под Балтичкото Море, „Норд стрим 2 АГ“, изброја 120
Свет

Руски истражувачки центар: Откриени повеќе од 80 мутации на новиот коронавирус

А1он
Рускиот државен истражувачки центар за вирoлогија и биотехнологија „Вектор“ откри повеќе од 80 мутации на коронавирусот, изјави денеска генералниот директор на институцијата, Ринат Маскјутов. Тој