ukraina

Свет

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

А1он
Украина и нејзините партнери може да ја поканат Русија на идниот мировен самит за да разговараат за ставање крај на двегодишната инвазија на Москва според
Свет

Сунак: Мора да бидеме похрабри во запленувањето на руските средства

А1он
Западот треба да биде похрабар во конфискацијата на руските средства замрзнати по руската инвазија на Украина во 2022 година, изјави британскиот премиер Риши Сунак. Во
Регион

Фицо: Русија ја започна војната против Украина бидејќи „украинските неонацисти дивееја“

А1он
Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека Русија ја започна војната против Украина во 2014 година бидејќи „украинските неонацисти дивееја“. Тој рече дека воената инвазија на
Свет

Бурбок, за време на посетата на Одеса, мораше да се засолни по сирената за воздушен напад

А1он
Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок за време на вчерашната ненајавена посета на Украина морала на кратко да замине во засолниште во Одеса
Свет

Покренати се 240 истраги против повеќе од 400 припадници на украинската армија

А1он
Во Русија се спроведени повеќе од 240 кривични истраги против речиси 400 припадници на вооружените сили на Украина за злосторства против цивилното население, изјави Родион
Свет

Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ

А1он
Во средината на март, Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ. Ова денеска во Киев
Свет

Британија издвојува 245 милиони фунти за помош на украинската армија

А1он
Велика Британија ќе одвои 245 милиони фунти за помош на вооружените сили на Украина, за набавка на муниција и ревитализација на синџирот за снабдување со
Свет

(ВИДЕО) Експлозии во руска фабрика: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

А1он
Експлозии одекнаа во руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни летала врз енергетската и