ukraina

Свет

Пловило со 60 американски „Бредли“ за потребите на Украина отплови за Европа

А1он
Од Пентагон синоќа соопштија дека транспортно пловило со 60 оклопни механизирани возила „Бредли“ отпловило на 25 јануари од американското пристаниште Норт Чарлстон за Европа. Возилата
Свет

Кремљ ги обвини балтичките земји за „екстремно агресивен став“ за војната во Украина

А1он
Кремљ соопшти дека повиците на Литванија да ѝ се помогне на Украина со испраќање напредни борбени авиони се „доказ за исклучително агресивните ставови“ на балтичките
Свет

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он
Познатиот економист Џефри Сакс изјави дека конфликтот во Украина започна пред осум години и дека ова не е прва година од војната, туку деветта и
Свет

Генерал Игор Кирилов: Американците спроведуваат експерименти со ХИВ инфекција на украински војници

А1он
Припадниците на украинската армија беа целна група на американските експерименти со ХИВ инфекција, кои се спроведуваат во Украина од 2019 година. Ова го тврди генерал
Свет

ВИДЕО: Турски оклопни возила „Кирпи“ запленети од руски војници во Украина

А1он
На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од турските оклопни возила Кирпи (еж) запленети од руските војници во Украина. Russians 🇷🇺 are using a
Свет

Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 во Украина

А1он
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 од американско производство. „По ова прашање ќе дејствуваме во координација со
Свет

Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

А1он
Руска компанија соопшти дека ќе плати пет милиони рубли (66.000 евра) на првите војници кои ќе уништат или заробат тенк од западно производство во Украина.
Свет

Заедно со 14 „Леопарди“, Полска ќе испрати уште 60 тенкови во Украина

А1он
Покрај најавените 14 тенкови Леопард 2, Полска во Украина ќе испрати уште 60 модернизирани тенкови, меѓу кои се и полските тенкови ПТ-91 Тварди, објави на
Свет

Украина бара повеќе оружје додека борбите во источниот дел на земјата се интензивираат

А1он
Русија ги засили своите напори да ги спречи пробивањата на украинските линии на истокот од земјата, ставајќи нов акцент на потребата на Киев од повеќе
Свет

Поради руските напади, превентивни исклучувања на струја во Киев, Одеса и Днепропетровск

А1он
Во делови на Киев и во три други украински региони утрово превентивно е исклучена струјата поради новиот бран руски ракетни напади, соопшти приватната електроенергетска компанија