kiev

Свет

(ВИДЕО) Бајден пристигна во Киев на средба со Зеленски

А1он
Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска пристигна во ненадејна посета на Киев. Biden’s here — on walkabout in central Kyiv. pic.twitter.com/l9uus74Dke — Oliver Carroll (@olliecarroll) February
Свет

17-годишник меѓу првите дошол да им помогне на украинските деца во хеликоптерската несреќа: „Им дадовме слатки“

А1он
Хлиб, седумнаесетгодишен Украинец, бил меѓу првите кои им помогнале на жртвите откако хеликоптерот се урна во близина на градинка и станбена зграда во Брвари, предградие
Свет

Дефект на опрема, грешка на пилотот или саботажа: Можни причини за хеликоптерската несреќа близу Киев

А1он
Јулија Мендел, новинарка и поранешен советник на претседателот Зеленски, рече дека за хеликоптерската несреќа во близина на Киев истражителите разгледуваат неколку причини за несреќата –
Свет

(ВИДЕО) Сведок на кобната хеликоптерска несреќа кај Киев: Гореше и кружеше

А1он
Антон Герашченко, советник во украинското Министерство за внатрешни работи, објави видео за кое тврди дека ја прикажува изјавата на сведок на хеликоптерската несреќа во Брвари,
Свет

(ВИДЕО) Градинката урната по хеликоптерската несреќа: Искршени прозорци, соби и ходници во рушевини, чад и прашина насекаде

А1он
На социјалните мрежи се појави видео кое покажува како изгледа внатрешноста на градинката во која се урна хеликоптерот близу Киев. Внатре во неа се уште
Свет

Би-Би-Си за несреќата кај Киев: Летањето на мала височина помага да се избегнат ракети, но носи ризици и е исклучително стресно за пилотите

А1он
Би-Би-Си објави мини-анализа за хеликоптерска несреќа во градот Брвари, недалеку од Киев, во која загинаа најмалку 18 лица. Крис Патриџ, аналитичар на системи за оружје
Свет

Зеленски за хеликоптерската несреќа: Страшна трагедија, ова е темно утро

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша како „страшна трагедија“ и „темно утро“ хеликоптерската несреќа утринава во Бровари, во која загина целото раководство на украинското Министерство
Свет

Еврокомесарката за загинатиот министер: Беше херој, ми беше пријател

А1он
Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон го опиша загинатиот украински министер Монастирски како херој. „Веста за смртта на Денис Монастирски, Јевхен Џенин и Јуриј Лубкович
Свет

Мишел: Министерот за внатрешни работи на Украина беше „голем пријател на ЕУ“

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изјави дека покојниот украински министер за внатрешни работи Денис Монастирски „бил голем пријател на ЕУ“. „Се придружуваме на Украина