teheran

Свет

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он
СУД во Иран осуди млад човек и негова девојка на по 10 и пол години затвор, откако објавија видео на социјалните мрежи како танцуваат во
Свет

Објавена снимка од надзорната камера: Со „калашников“ пукаше кон амбасадата на Азербејџан во Иран, убиен чувар

А1он
Еден чувар е убиен, а две лица се повредени во пукање во амбасадата на Азербејџан во Иран, соопшти полицијата, како што Азербејџан го опиша како
Свет

Вооружен со „калашников“ се пробил до обезбедувањето, едно лице убиено: Напад на амбасадата на Азербејџан во Иран

А1он
Маж вооружен со автоматска пушка „калашников“ ја нападна амбасадата на Азербејџан во главниот град на Иран, Техеран, при што го уби шефот на обезбедувањето и
Свет

Техеран: Одлуката за исклучување на Иран од Комисијата на ОН за статусот на жените е политички мотивирана

А1он
Министерство за надворешни работи на Иран денеска ја критикува одлуката на Обединетите нации за исклучување на земјата од Комисијата на ОН за статусот на жените,
Свет

Иранките масовно ги потстрижуваат долгите коси

А1он
Фотографиите на социјалните мрежи покажуваат како расплакана Иранка клечи покрај ковчегот на својот мртов брат и ја сече косата со ножици. Нејзините роднини повикуваат на
Свет

Шолц не очекува потпишување на нуклеарен договор со Техеран во блиска иднина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не очекува да се потпише нуклеарен договор со Иран во блиска иднина. Тој додаде дека Иран нема причина
Свет

Лондон, Берлин и Париз се сомневаат во посветеноста на Техеран кон нуклеарната програма

А1он
Берлин, Париз и Лондон денеска изразија „сериозни сомнежи“ за посветеноста на Техеран да постигне напредок во преговорите за заживување на меѓународниот нуклеарен договор од 2015
Свет

Полицијата во Техеран приведе пет лица поради продажба на лажна вакцина за Ковид-19

А1он
Полицијата во Техеран, главниот град на Иран, уапси пет лица обвинети за продажба на лажна вакцина против новиот вид на коронавирус, за која се претпоставува
Свет

Во 180 градови низ Иран повторно е дозволено одењето во џамија, но не и во Техеран

А1он
Иранските власти ги одобрија верските собирања во 180 градови низ земјата, проценувајќи дека е намален ризикот од ширење на коронавирусот, бидејќи дневниот број на нови