Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Изгласан новиот ДУП за градската четврт кај Дом на градежници во скопската општина Центар

А1он
Деталниот урбанистички план (ДУП) за Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници е изгласан денеска на продолжение на 59-тата седница на Советот на Општина
Македонија

Дождовите ја подобрија состојбата со нивото на Охридското Езеро

А1он
Врнежите од дожд во изминатите денови значително ја подобрија хидролошката состојба во охридскиот регион. Нивото на Охридското Езеро постојано расте, така што според денешните мерења
Македонија

Здружението на правници Роми ќе биде на располагање на жртвите од „Јавна соба“

А1он
Здружението на правници Роми одлучи доброволно и без никаков паричен надомест, да ги стави на располагање своите правни ресусни капацитети во интерес на жртвите од
Македонија

Нема построги мерки поради британскиот сој кај нас, се пренесува 70 отсто побрзо, но формата на болеста била полесна

Маја Илиевска-Пачемска
Здравствените власти нема да бараат воведување построги мерки за заштита од ширењето на Ковид–19 откако во земјава беше потврдена британската мутација на вирусот поради кој
Македонија

Никако да почне седницата за пратенички прашања: Пратениците на Села го напуштија Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Незадоволството на пратениците од албанскиот опозициски блок е причината за двете прекинувања на седницата за пратенички прашања. Пратеникот на Алијанса за Албанците, Сурија Рушиди во
Македонија

115 сакционирани возачи во Струмица, 34 за брзо возење

А1он
Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на Општина Струмица
Македонија

Полицијата во Велес лани изрекла 6.501 санкции за неносење маска, а од почетокот на месецов околу 300

А1он
Од стапувањето во сила на мерката на Владата за задолжително носење заштита на лицето, од мај до декември минатата година, во Велес од страна на
Македонија

Мицкоски: Македонија историски најлошо рангирана според индексот на корупција на Транспаренси Интернешенл, оставка на владата

А1он
Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оцени дека рангирањето на 111-то место на државата според индексот на перцепција на корупцијата на Транспаренси интернешнл за 2020
Македонија

(ВИДЕО) Костадинов: Со измените на Законот за аудиовизуелни медиумски услуги сакаме да добиеме независни и стручни совети на АВМУ и МРТВ

А1он
Пратеникот на СДСМ Костадин Костадинов денеска на прес-конференција изјави дека преку измените на Предлог Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Советот на АВМУ ќе
Македонија

На судењето за „организаторите на 27 април” сведочеа повеќе сведоци на одбраната

А1он
Спиро Ристовски во 2017 година немал никаква функција во ВМРО-ДПМНЕ, ова го потврдија повеќе сведоци на денешното рочиште за судењето за организаторите на настаните во