Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

И вработените во градинките ќе добијат цели плати за перидот на штрајкот

А1он
Вработените во градинките ќе добијат цели плати за перидот на штрајк соопштија денеска лидерот на СОНК Јаким Неделков и министерката за труд и социјална работа
Македонија

Стоилковски: Нема терапија за заболени од карцином, тендерот не е по мерка на ДУИ СДСМ?

А1он
Власта на СДСМ и ДУИ повторно ги доведува животите на пациентите во опасност, овој пат пациентите со карцином. Неодговорноста на СДСМ и ДУИ веќе цел
Македонија

СДСМ: Арсовска не може принтери да обезбеди, а не па проекти, толку од кадрите на Мицкоски

А1он
Поради неспособноста на Арсовска администрацијата на Град Скопје остана без печатачи.Град Скопје и целата администрација без 31 принтер значи проблем во обезбедувањето на редовните услуги
Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

А1он
Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме друг избор, освен да го
Македонија

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека ЕУ ја оправдува уцената на Бугарија, не сте внимателен

А1он
„Изненадува изјавата на премиерот Ковачевски кој вели дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со историјата. Прво, тоа воопшто не е
Видео Македонија

(ВИДЕО) Осветлувањето во Карпош се вклучува денски, а се исклучува навечер: Ако плаќаме, како нема пари и се штеди?

Кристијан Ландов
Уличните светилки во Карпош светат уште пред надвор да биде стемнето, а се исклучуваат по полноќ. Ова дополнително ги подгреа реакциите на жителите, кои остро
Македонија

Ковачевски тврди дека неговата сопруга е Македонка, наспроти бугарските објави дека е Бугарка

Кристијан Ландов
Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот негира. Тој вели дека целото
Македонија

Ковачевски ниту коментира, ниту осудува што Џафери пцуеше и навредуваше по собраниска седница

А1он
Нема коментар ниту осуда од премиерот Димитар Ковачевски за пцостите искажани од собранискиот спикер Талат Џафери. И покрај инсистирањето на новинарите, Ковачевски си остана на
Македонија

Протест за прегазениот битолчанец: Да побараме правда за Оли и сите убиени во сообраќајки

Кристијан Ландов
За 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски, ќе има и протест. Семејството на загинатиот смета дека