evropska unija

Регион

Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

А1он
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеjи потврди дека Босна и Херцеговина следниот месец може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.
Свет

Несогласување во ЕУ, уште нема договор за горната граница на цената на руската нафта

А1он
Владите на Европската унија сè уште се поделени околу тоа на кое ниво да ги ограничат цените на руската нафта со цел да се ограничи
Свет

ЕУ подготвува деветти пакет санкции против Русија: „Ќе ги удриме каде што боли“

А1он
Европската унија го подготвува деветтиот пакет санкции против Русија како одговор на безмилосните руски напади врз Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон
Свет

ЕУ ја прогласи Русија за покровител на тероризмот

А1он
Пратениците на Европскиот парламент ја прогласија Русија за државен спонзор на тероризмот. Парламентот денеска усвои резолуција за најновите случувања во руската брутална, агресивна војна против
Свет

Иранските власти ќе одговорат на санкциите на Европската унија

А1он
Иранските власти денеска остро ги критикуваа новите санкции воведени од Европската унија (ЕУ) и додадоа дека го задржуваат правото да одговорат на нив, пренесе агенцијата
Регион

ЕУ: Ескалацијата меѓу Косово и Србија може да има последици за цел регион

А1он
Тензиите меѓу Косово и Србија последните денови ја загрижија Европската Унија, се бара веднаш двајцата лидери да преземат одговорност, ризик има за целиот регион ако
Регион

Европската унија побара од Косво да го продолжи рокот за пререгистрација

А1он
Портпаролот на Европската унија Петер Стано ги повика властите во Приштина веднаш да го одложат спроведувањето на одлуката за регистарски таблички и да го продолжат
Свет

ЕУ лидерите се договорија за рамка за справување со ценовниот шок од енергетската криза

А1он
И покрај оптимистичкиот тон на претседателите Мишел и фон дер Лајен, лидерите на ЕУ рано изутринава постигнаа консензус само за широка рамка за справување со
Регион

Вулин: Србија не припаѓа во ЕУ, пријателството со Русија е од најголемо значење

А1он
Во интервју за „Вечерње новости“, министерот за внатрешни работи и лидер на Социјалистичкото движење на Србија, Александар Вулин, прашан за отвореното барање од Брисел, Србија