evropska unija

Свет

ЕУ е подготвена на досега „невидени сакнции“ против Русија вели данскиот министер за надворешни

А1он
Министрите за надворешни работи на ЕУ се собраа денеска во Брисел за да се обидат да договорат заедничка позиција за безбедносната криза и како да
Свет

Европската Унија нема да ги евакуира дипломтите и нивните семејства од Украина

А1он
ЕУ нема намера да ги евакуира семејствата на своите дипломати од Украина, бидејќи не гледа причина за тоа и очекува објаснување од САД за потегот,
Свет

Франција го презеде претседавањето со Европската Унија

А1он
Франција од денеска го презема ротирачкото претседавање со Советот на Европската унија. Тоа се случува во време на голем број предизвици со кои се соочува
Свет

Полска размислува за вето на одлуките на ЕУ кои се носат со консензус

А1он
Полскиот министер за правда Збигњев Жобро изјави дека се залага за суспендирање на придонесот за членство во Европска Унија доколку Европска комисија одбие да ја
Свет

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за санкциите против Русија

А1он
Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ќе разговараат за нови санкции за да ја одвратат Русија од инвазија врз соседна Украина, откако Москва трупа
Македонија

Маричиќ: Одложувањето на почетокот на преговорите со ЕУ ќе има негативно влијание не само врз Македонија, туку до целиот регион

А1он
За време на работната посета на Брисел ја пренесов порака дека понатамошното одложување на почетокот на преговорите со Европската унија ќе има негативно влијание не
Регион

Вархеји утре ќе го претстави Пакетот за проширување за 2021 година

А1он
Европскиот комесар за соседство и проширување Оливер Вархеји утре ќе го претстави Пакетот за проширување за 2021 година, кој вклучува извештаи од Европската комисија за
Регион

Средба на шефовите на дипломатиите од ЕУ, тема и Западен Балкан

А1он
Министрите за надворешни работи од земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за односите со Западен Балкан, во контекст на средбата помеѓу високиот претставник
Македонија

Пендаровски: Сѐ додека не напредуваме кон ЕУ, националистичките сили освојуваат терен

А1он
Сѐ додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат,