crna gora

Регион

Горивата во Црна Гора најевтини во регионот

А1он
Според објавата на црногорската Влада, горивата во земјата се со најниски цени во регионот. На својот инстаграм-профил Владата во Подгорица објавува дека литар бензин “Супер
Регион

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

А1он
Црногорската полиција го уапси директорот на Управата за приходи и царина на Црна Гора, Раде Милошевиќ, под сомнение дека е дел од организиран синџир што
Регион

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

А1он
Министерството за внатрешни работи и Агенцијата за национална безбедност ускратија престој и забранија влез во Црна Гора на 28 странски државјани кои работеле за странски
Регион

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

А1он
Црногорското Министерство за надворешни работи прогласи за персона нон грата шестмина дипломати на Амбасадата на Руската Федерација акредитирани во Црна Гора. „Министерството за надворешни работи
Регион

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он
Црногорската полиција во престрелка уби напаѓач кој пукаше во нејзини припадници за време на истрага за бомбашки напад на куќа на полицаец во Подгорица, пишуваат
Регион

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

А1он
Мнозинството пратеници во црногорскиот парламент – 41, потпишаа предлог за поведување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го прекршил Уставот и го доставија
Регион

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

А1он
Мнозинство пратеници во црногорското Собрание писмено го информираа претседателот на државата Мило Ѓукановиќ, дека е постигнат политички договор Миодраг Лекиќ да биде мандатар за состав
Регион

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

А1он
Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ и предложи на претседателката на Собранието Данијела Ѓуровиќ да се скрати мандатот на Парламентот, истакнувајќи дека не може да
Регион

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он
Дипломатот од кариера Бикс Алиу е кандидат на претседателот Џо Бајден за нов американски амбасадор во Црна Гора, објави во петокот Белата куќа. Алију е
Регион

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

А1он
Денеска истекува рокот до кога претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, треба да го соопшти името на мандатарот за состав на новата влада, по предлог