vizi

Свет

САД ќе почнат да издаваат визи „во најскоро време“, соопшти Стејт департментот

А1он
Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не прецизира точно од кога. Издавањето визи
Свет

САД прекинуваат со издавање визи во сите држави во светот

А1он
САД соопштија дека ги суспендираат сите визи ширум светот, поарди глобалната пандемија на новиот коронавирус. Американските амбасади и конзулати сепак ќе ги разгледаат визите за
Македонија

Воспоставен безвизен режим меѓу Македонија и Украина

А1он
Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Северна Македонија, објави денеска на Твитер државниот секретар во украинското Министерство за надворешни работи,
Македонија

Злоупотребите на визната либерализација повторно на маса пред министрите на ЕУ

А1он
Финското претседателство до министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ достави извештај во кој ги набројува проблемите што произлегуваат од визната либерализација, јави
Регион

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди денеска дека ќе учествува на средбата на лидерите на Западен Балкан, што во организација на германската канцеларка Ангела Меркел и
Регион

Рама: Визите не се враќаат, одлуката на холандскиот Парламент е внатрешна политичка борба

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека и покрај одлуката на холандскиот Парламент за укинување на безвизниот режим за Албанија, нема да бидат вратени визите за
Економија

Амбасада на Германија: Граѓаните од земјите кои не се членки на ЕУ не можат да работат под исти услови со оние кои се

А1он
Германската амбасада соопшти дека не се точни известувањата за нов закон што ќе влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој на граѓаните
Регион

Аврамопулос: Ако порасне миграцијата, можно е враќање на визите

Европскиот комесар за миграции, внатрешни работи и државјанство Димитрис Аврамопулос денеска од Тирана предупреди дека е можно враќање на визите за земјите од Западен Балкан,