vizi

Свет

Зелено светло од ЕУ за суспензија на визната либерализација со Русија

А1он
Чешкото претседателство со ЕУ информираше дека министрите на ЕУ се усогласиле за укинување на визната либерализација за руските граѓани, јави дописничката на МИА од Брисел.
Свет

ФТ: ЕУ планира следната недела да го суспендира договорот со Русија за визно олеснување

А1он
Европската унија има намера следната недела да ја суспендира важноста на договорот со Русија за олеснет визен режим, пишува денеска „Фајненшл тајмс“. Британскиот дневен весник
Свет

Литванија сака регионално решение доколку ЕУ не се согласи да ги забрани туристичките визи на Русите

А1он
Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис денеска изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички визи
Свет

САД ќе почнат да издаваат визи „во најскоро време“, соопшти Стејт департментот

А1он
Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не прецизира точно од кога. Издавањето визи
Свет

САД прекинуваат со издавање визи во сите држави во светот

А1он
САД соопштија дека ги суспендираат сите визи ширум светот, поарди глобалната пандемија на новиот коронавирус. Американските амбасади и конзулати сепак ќе ги разгледаат визите за
Македонија

Воспоставен безвизен режим меѓу Македонија и Украина

А1он
Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Северна Македонија, објави денеска на Твитер државниот секретар во украинското Министерство за надворешни работи,
Македонија

Злоупотребите на визната либерализација повторно на маса пред министрите на ЕУ

А1он
Финското претседателство до министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ достави извештај во кој ги набројува проблемите што произлегуваат од визната либерализација, јави
Регион

Харадинај се надева дека на Самитот во Берлин Косово ќе добие сигнали за визна либерализација

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди денеска дека ќе учествува на средбата на лидерите на Западен Балкан, што во организација на германската канцеларка Ангела Меркел и