oae

Свет

Русија и ОАЕ развиваат нов суперсоничен патнички авион

А1он
Руската Обединета авио корпорација и државниот инвестициски фонд во ОАЕ ќе основаат заедничка компанија за развој на нов мал суперсоничен патнички авион, најави денеска рускиот
Свет

ВИДЕО: Првата арапска ракета пристигна на Марс

А1он
Првата вселенска сонда на Обединетите Арапски Емирати, наречена „Надеж“, стигна до Марс и успешно влезе во орбитата на планетата, по седуммесечно патување. Пристигнувањето ќе овозможи
Регион

Рама: Обединети Арапски Емирати ќе изградат 2.000 станови во Драч

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, кој на годишнината од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјатa минатата година, престојува во посета на Обедiнетите Арапски Емирати (ОАЕ). –
Свет

ОАЕ: Решението за Палестинците и Израел е две држави

А1он
Министерот за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати, Абдулах бин Зајед ал-Нахјан изјави дека е најважно да се врати надежта на Палестинците и Израелците работејќи
Свет

Рохани: Бахреин и Емиратите ќе бидат единствените одговорни за последиците од договорот со Израел

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Бахреин и Обединетите Арапски Емирати ќе бидат единствените „одговорни за сериозните последици“ од нормализацијата на нивните односи со Израел.
Свет

Со посредство на Трамп, потпишани историските договори на Израел со ОАЕ и Бахреин

Горјан Грнчаровски
Во Вашингтон со посредство на американскиот претседател Доналд Трамп беа потпишани историските договори за воспоставување на дипломатски односи на Израел и Обединетите Арапски Емирати и
Свет

Три жртви во две експлозии во Емиратите пред посетата на Нетанјаху

А1он
Три лица загинаа, а неколкумина се повредени во две одвоени експлозии во главниот град на Обединетите Арапски Емирати, Абу Даби и туристичкиот центар Дубаи, соопшти