netanjahu

Регион

Сведок на обвинителството во случај против Нетанјаху, и неговата сопруга загинаа во несреќата кај Самос

А1он
Израелски медиуми објавија денеска дека двете лица кои загинаа во авионската несреќа во близина на грчкиот остров Самос, се Хаим Гарон и неговата сопруга Ести.
Свет

Од Нетанјаху побарано да ги врати подароците што ги добил додека беше премиер

А1он
Кабинетот на израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска побара од поранешниот премиер Бенјамин Нетанјаху да врати десетици скапи подароци што ги добил додека бил на функцијата.
Свет

Нетанјаху оди во опозиција, по цели 12 години израелската влада ќе се прави без него

А1он
Осум израелски партии потпишаа денеска коалициски договор, со што се овозможува формирање нова влада, која за првпат по 12 години, нема да ја предводи Бенјамин
Свет

Влијателни рабини бараат да се осуети формирањето на „влада на промени“ во Израел

А1он
Водечките израелски рабини ги повикаа приврзаниците да спречат формирање на „влада на промени“, неколку дена откако лидерот на партијата на центарот „Има иднина“ (Јеш Атид),
Свет

Противниците на Нетанјаху продолжуваат со преговорите, рокот за формирање влада истекува на полноќ

А1он
Противниците на израелскиот премиер денеска продолжуваат со преговорите за постигнување конечен договор за коалициска влада со која би се ставило крај на 12-годишното непрекинато владеење
Свет

Нафтали Бенет ќе се обиде да формира влада со најголемите противници на Нетанјаху, премиерот го обвини за „измама на векот“

А1он
Лидерот на малата израелска партија на тврдокорните, Нафтали Бенет, синоќа изјави дека ќе се обиде да формира влада на единство со противниците на поранешниот израелски
Свет

Нетанјаху гневен што ООН ќе истражува израелски злосторства во Газа: Ги охрабруваат терористите

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска експресно реагираше на одлуката на ОН да почеток на меѓународна истрага за злосторствата во Газа, изјавувајќи дека смета дека овој
Свет

Нетанјаху: Нема да му попуштиме на Хамас, скапо ќе платат што ги бомбардираа нашите градови

А1он
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас во Газа, по силното бомбардирање насочено кон исламистите во
Свет

Нетанјаху упати нова закана: Ќе удриме уште посилно врз Хамас во Газа

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска предупреди дека неговата земја ќе ги засили нападите врз Хамас во Газа откако две израелски жени беа убиени со ракети
Свет

„Виси“ фотелјата на Нетанјаху, нов израелски премиер најверојатно ќе биде Јаир Лапид

А1он
Израелскиот претседател Рувен Ривлин го избра опозицискиот лидер Јаир Лапид за да формира нова влада на земјата, јавуваат локалните медиуми, оценувајќи дека со тоа веројатно