benjamin netanjahu

Свет

Бајден се поогорчен од Нетанјаху, предложи решение за крај на војната во Газа

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден и јорданскиот крал Абдула вчера разговараа за важноста на стабилноста на Западниот Брег, а Бајден рече дека САД се за шестнеделна
Свет

ВИДЕО: Нетанјаху ветува безбеден премин за цивилите од Рафа

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во интервју рече дека израелската војска ќе обезбеди „безбеден премин за цивилното население“ пред очекуваниот напад врз преполниот град Рафа во
Свет

ВИДЕО: Големи протести против Нетанјаху во Израел, се бара договор за заложниците

А1он
Повеќе илјади луѓе вчера излегоа на улиците во Израел за да повикаат на ослободување на заложниците кои ги држи Хамас во Газа, додека некои побараа
Свет

(ВИДЕО) Илјадници Израелци бараат оставка од Нетанјаху: Војува само за да остане на власт

А1он
Илјадници Израелци демонстрираа синоќа во Тел Авив барајќи ослободување на заложниците, кои Хамас ги држи од 7 октомври во Појасот Газа, и барајќи заминување на
Свет

Нетанјаху: Израел ќе мора да ја задржи контролата врз Газа по војната

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската армија (ИДФ) ќе мора да одржува безбедносна контрола над Појасот Газа долго по завршувањето на војната против палестинската
Регион

Ердоган: Израелскиот премиер влезе во историјата како касапот на Газа

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го опиша Бенјамин Нетанјаху како касап на Газа и го обвини израелскиот премиер за зголемен антисемитизам низ светот. „Нетанјаху
Свет

Нетанјаху по постигнувањето на договор: Сè уште сме во војна, ќе го уништиме Хамас

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас го поздрави договорот меѓу Израел и Хамас за примирје и ослободување на заложниците и повика на „целосен прекин на израелската агресија“.