gaza. palestina

Регион

Словенија ја призна Палестина

А1он
Словенечкиот парламент синоќа со мнозинство гласови го одобри признавањето на Палестина. Пратениците од владејачкото мнозинство го отфрлија барањето на главната опозициска партија, десничарската Словенечка демократска
Свет

(ВИДЕО) Снимка од Газа стана вирална: Со кујнски нож и ја ампутираат ногата, без анестезија

А1он
Кон крајот на минатата година, лекар во Газа снимил страшна сцена – итна ампутација на нога која била извршена на маса во трпезаријата. За да
Регион

Словенија го одлага признавањето на Палестина

А1он
Словенечкиот парламент денеска треба да расправа за признавањето на палестинската држава, но нема да гласа поради повикот на опозициската Словенечка демократска партија (СДС) да се
Свет

Нетанјаху: Нема да има мир во Газа додека Хамас не биде уништен

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека нема да има траен прекин на огнот во Газа додека не се уништат воените и управувачките способности на
Свет

Поддршка за планот на Бајден за Газа: „Да ја завршиме оваа војна“

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, го поддржа новиот предлог за запирање на војната во Газа, претставен од американскиот претседател Џо Бајден синоќа, а
Свет

Хамас објави дека го одобрува планот на Бајден за мир во Газа, Израел испрати преговарачи

А1он
Палестинската милитантна група Хамас објави дека позитивно гледа на содржината на предлогот на американскиот претседател Џо Бајден за траен мир во Газа. Бајден претстави трифазен
Свет

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

А1он
Советот за безбедност на Обединетите нации (СББ) денеска ќе одржи итна седница поради израелскиот воздушен напад што го погоди кампот за раселени лица во градот
Свет

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

А1он
Шпанија, Ирска и Норвешка официјално ќе ја признаат палестинската држава, и покрај жестоката реакција на Израел, кој е се поизолиран по седум месеци конфликт во
Свет

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

А1он
Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафа. Израелските одбранбени сили (ИДФ)