nju jork

Свет

Мртов маж e пронајден со убодни рани во подрумот на луксузен хотел на Менхетен

А1он
49-годишен маж бил пронајден мртов со убодни рани на вратот во подрумот на луксузен хотел во долниот дел на Менхетен, соопштија полицајците. Мажот не реагирал
Свет

ВИДЕО: Про-израелски и про-палестински демонстранти се степаа во Њујорк

А1он
Судирите меѓу Израел и палестинските сили предизвикаа жестоки демонстрации и пресметки меѓу две групи демонстранти во Њујорк. Про-израелските и про-палестинските протестанти влегоа во физички дуел
Свет

Бил де Бласио: Трамп му го заврте грбот на Њујорк

А1он
Обвинувајќи го американскиот претседател Доналд Трамп дека поради политичките разлики му го завртел грбот на Њујорк, градоначалникот на „Големото јаболко“ Бил де Бласио изјави дека
Свет

Куомо предупреди на уставна криза во САД ако Трамп се обиде да ја отвори државата Њујорк

А1он
Ендру Куомо, гувернер на Њујорк, предупреди претседателот Доналд Трамп да не се обидува да ја отвори сојузната држава наспроти неговите одлуки, со напомена дека тоа
Свет

Куомо: Нема да се придржувам до наредбите на Трамп

А1он
Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк Ендру Куомо денеска изјави дека нема да почитува ниту една од наредбите на претседателот Доналд Трамп, кои се однесуваат
Свет

Градоначалникот на Њујорк до федералната Влада: Недела е денот Д, испраќајте помош

А1он
Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, побара од американската администрација денеска поголема медицинска опрема за борба против Ковид-19 истакнувајќи дека бројот на смртни случаи во
Свет

Во Централ парк во Њујорк ќе биде отворена полска болница

А1он
Градот Њујорк го очекува бродот болница на американската морнарица кој треба да пристигне денеска а ќе служи за сместување на обични пациенти, додека инжинерите работат