Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

ФБИ заплени 11 комплети доверливи документи од имотот на Трамп на Флорида

А1он
Агентите на ФБИ при претресот на имотот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп на Флорида заплениле 11 комплети доверливи документи, вклучително и некои строго доверливи,
Свет

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

А1он
Исламскиот совет на Велика Британија го осуди нападот врз писателот Салман Ружди, кој денеска беше избоден со нож во вратот во американската сојузна држава Њујорк
Свет

ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

А1он
Пожарите што уништија десетици илјади хектари шума во Франција, Шпанија и Португалија ја направија 2022 година рекордна кога станува збор за југозападна Европа, соопшти денеска
Свет

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

А1он
Писателот со индиско потекло Салман Ружди (75) бил нападнат денеска во Њујорк додека држел предавање во тамошниот институт. Непознат маж се качил на бината и
Свет

Франција: Активисти за заштита на животната средина поради сушата ги наполнија дупките за голф со цемент

А1он
Членовите на колективот поврзан со Extinction Rebellion нападнале два терени за голф во Тулуз, ноќта меѓу средата кон четвртокот. Тие наполниле некои дупки со цемент
Свет

Менингитис: 56.000 млади повикани да се вакцинираат во француските Оверњ-Рона-Алпи

А1он
Регионалната здравствена агенција на Оверњ-Рона-Алпи, апелира за масовна вакцинација на младите по дванаесет случаи на заболени од менингитис, меѓу кои и еден смртен случај, евидентирани
Свет

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

А1он
Чешка, која претседава со ЕУ, денеска соопшти дека забраната за издавање визи за сите граѓани на Русија на ниво на Европската унија би можела да
Свет

Американски медиуми: Можно е Бајден да најави кандидатура за реизбор порано од вообичаеното

А1он
Претседателот на САД Џо Бајден може да соопшти за намерата да се кандидира за повторен избор порано од вообичаеното, веднаш по ноемвриската трка за места