Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Унгарија ја блокира помошта на ЕУ за Украина, Чешка ја симна од дневен ред

А1он
Унгарија на состанокот на министрите за финансии на земјите-членки на ЕУ блокираше макроекономска финансиска помош за Украина во износ од 18 милијарди евра, обидувајќи се
Свет

„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб планира да биде изграден гасовод до Унгарија за алжирски гас со цел да и помогне на соседната земја да ја намали
Свет

Детали за падот на ракетата во Молдавија: Мештаните слушнале тресок, нема опасност од експлозија

А1он
Молдавските власти во понеделникот објавија дека граничната полиција пронашла ракета која паднала на северот на земјата и дека фрагментите не претставуваат опасност бидејќи не содржат
Свет

Песков: Нападите од Украина се фактор на опасност, ќе преземеме мерки

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја нарече изјавата на Украина за продолжување на нападите врз Русија „фактор на опасност“ и се преземаат неопходни мерки. „Се
Свет

„Крвави пакети“ пристигнаа во украинските амбасади во ЕУ: Киев бара итно објаснување, службениците во паника

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека украинските амбасади во Романија и Данска добиле „крвави пакети“, по другите амбасади на таа земја во
Свет

Русија и Украина ќе разменат по 60 заробени војници

А1он
Русија и Украина се подготвени да разменат по 60 воени заробеници, изјави прорускиот лидер на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин. Пушилин на Телеграм напиша
Свет

Макрон со критика за властите и јавните претпријатија кои почнуваат „да ги плашат луѓето со апсурдни сценарија“

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска упати критики за „властите и јавните претпријатија“ чија улога „не е да пренесуваат страв или да управуваат со страв“, откако
Свет

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски отпатува денеска во градот Славјанск во украинскиот Донбас, на околу 40 километри од Бахмут, главното боиште во регионот. – Шефот на
Свет

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера

А1он
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, кој денеска присуствува на самитот ЕУ-Западен Балкан, ја акцентраше важноста на дијалогот Приштина-Белград,
Свет

Одземена лиценцата за работа на независната руска телевизија „Дожд“ во Летонија

А1он
Летонските власти денеска соопштија дека „поради прекршувања“ и ја одземале дозволата за емитување на независната руска ТВ станица „Дожд“, која е во егзил во оваа