sergej lavrov

Свет

ВИДЕО: Лавров доцнеше час и половина на седницата на ОН и си замина веднаш по говорот

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доцнеше час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН. Потоа во својот говор, меѓу другото,
Свет

Лавров ја предупреди Молдавија да не се заканува на руските мировници

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека какви било дејства што му се закануваат на рускиот мировен контингент во молдавскиот сепаратистички регион Придњестровје
Регион

Вулин во Москва со Лавров: Србија единствена во Европа која не е дел од антируска хистерија

А1он
Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, кој е во официјална посета на Москва, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Руската
Свет

Лавров: Храната не поскапе поради војната, туку затоа што Западот складираше храна за време на пандемијата

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров при посетата на Африка зборуваше за глобалното поскапување на храната, за што ги обвини САД и Европската унија.
Македонија

Лавров: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и она што го прават нивните политичари

А1он
Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и она што го прават нивните политичари, вели шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во интервју
Свет

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ со МПЦ-ОА

А1он
Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров позитивно ја оцени одлуката на Архиерејскиот собор на Српската Православна Црква (СПЦ) и Патријархот Порфириј за евхаристичко
Свет

Лавров: Ќе ги исполниме нашите обврски околу извозот на храна

А1он
Русија е подготвена да ги исполни своите обврски во однос на снабдувањето со храна и ѓубрива, потврди денеска министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во
Свет

Лавров: Колку повеќе оружје Западот и испраќа на Украина, толку подолго конфликтот ќе трае

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска излезе со тврдењето дека оружјето што западните земји и го испраќаат на Украина само ќе ја продолжат војната