Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Вучиќ: Србија договори набавка на 6,5 милиони вакцини, но не може сите да ги добие

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денес дека е лут и нервозен секогаш кога размислува за вакцинирањето, бидејќи Србија досега договорила набавка од околу 6,5
Регион

Потребите за електрична енергија Албанија почна ги покрива со домашно производство

А1он
Обилните дождови од последните две недели на целата територија на Албанија позитивно се одразија во полнењето на речиси празните вештачки акумулации. Тоа посебно се однесива
Регион

Харадинај: Не ни треба дозвола од Србија за обединување со Албанија

А1он
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не е поврзано со договорот што треба да
Регион

Во Хрватска зголемен бројот на случаи на сексуално вознемирување

А1он
Во последните неколку дена, во Хрватска излегоа на виделина над 30 случаи на сексуално вознемирување, што повеќе од она што беше претходно пријавено за цела
Регион

Протест на студентите во Грција

А1он
Измени во високото образование, начинот на упис на факултетите, но и воведувањето универзитетска полиција, вклучени во предлог законот од Министерствата за образование и цивилна заштита
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ на отворањето на споменикот на Стефан Немања: Овие 24 метри можеби се премалку за неговата големина

А1он
Со интонирањето на химната на Србија и во присуство на неколку илјади граѓани, шефот на државата Александар Вучиќ и претседателот на Република Српска, Милорад Додик,
Регион

27 актерки пријавиле сексуално злоставување на загрепската Драмска академија

А1он
До Државното обвинителство на Хрватска (ДОРХ) поднесени се 27 пријави за сексуално злоставување, малтретирање и други форми на несоодветно однесување на Академијата за драмски уметности
Регион

Лајчак: Размената на територии меѓу Србија и Косово би била „многу опасна“

А1он
Размената на територии меѓу Србија и Косово „би била многу опасна“, изјави претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак, за францускиот весник „Монд“, наведувајќи дека дијалогот е