aleksandar vucic

Регион

Вучиќ и Дачиќ на разговори за соработка на претстојните избори

А1он
Делегациите на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и Српската напредна партија (СНС), предводени од лидерите на тие партии, Ивица Дачиќ и Александар Вучиќ, денеска започнаа
Регион

Вучиќ и Чавушоглу во Белград изразија задоволство од билатералните односи

А1он
Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска во Белград се сретна со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, со кого разговараше за
Регион

Вучиќ: Во наредните два месеци потпишување на договор за брзата пруга Белград-Прешево

А1он
Дека последните анализи се во тек пред потпишување на рамковниот договор за изградба на брзата пруга Белград-Ниш-Прешево, соопшти денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ на
Регион

Вучиќ: Србите, Албанците и Македонците не се помалку паметни од Французите, Германците, Италијанците

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ оцени дека Србија мора да биде отворена, подготвена за соработка и да ја прифати секоја шанса за економски раст, инфраструктурнo
Регион

Тадиќ: Прес-конференцијата на Вучиќ е кулминација на бизарноста и на политичката патологија

А1он
Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ оцени денеска дека саботната прес-конференцијата на претседателот Александар Вучиќ, на која беа прикажани масакрирани тела, е кулминација на „бизарноста и
Македонија

ВИДЕО: Пристигнаа 4680 дози вакцини против Ковид-19, донација од Србија

Габриела Димковиќ-Мишевска
Првите 4680 дози вакцини против Ковид-19, донација од Србија која предвидува вкупно 8000 дози, пристигна во Македонија и оваа пратка ќе биде наменета за вакцинација
Регион

Вучиќ и неговата фамилија тајно снимани 660 минути

А1он
На дисковите што му беа предадени на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, снимени се 660 минути на негови незаконски прислушувани разговори, вклучително и оние со
Регион

Нова, втора ковид болница отвори Србија во Крушевац

А1он
Српскиот претседател, Александар Вуќиќ отвори уште една ковид болница во Крушевац, по само четири месеци изградба. Во неа работа добија 126 лекари, 8 фармацевти и
Македонија

Вучиќ: Македонија го смени името, им ветуваа кули и градови, а на крајот не ги отворија преговорите

А1он
Македонија дури и името го смени, а ЕУ ниту со оваа земја не ги отвори пристапните преговори, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ објаснувајќи во телевизиско
Регион

Хоти: Вучиќ не добил дозвола да го посети северот на Косово поради „чувствителната ситуација“ во земјата

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека барањата на српските официјални лица за посета на Косово ќе се третираат „согласно чувствителноста на актуелната ситуација низ која