aleksandar vucic

Регион

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

А1он
Српскиот петседател Александдар Вучиќ коментирајќи го коспонзорството на Македонија за резолуцијата за геноцидот во Сребреница во ОН, оцени дека „тоа е благодарност за сето она
Регион

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на отворањето на Бизнис саемот во Мостар изјави дека денеска разговарал со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и рекол дека напаѓачите
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Вчера над Ваљево леташе балон или шпионски дрон, следниот пат ќе го собориме

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време на обиколката на аеродромот во Батајница изјави дека леталата што се наоѓаат во српскиот воздушен простор како што
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ и Орбан одговараа на ТикТок: Ќебапи или гулаш

А1он
Претседателите на Србија и на Унгарија, Александар Вучиќ и Виктор Орбан по официјалнит дел на денешната средба на која заклучија дека односите меѓу двете земји
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Од нас се бара признавање на Косово, санкции за Русија, Западот сака марионетски режим во Србија

А1он
Западот очекува признавање на Косово, санкции за Русија и став против Кина, сакаат да постават марионетски режим во Србија. Ова го истакна претседателот на Република
Македонија

Ковачевски: Одбележувањето на Свети Сава за нас и за нашата држава е порака за заедништво, почит и меѓусебна соработка

А1он
Премиерот во оставка Димитар Ковачевски посочи дека денеска чествуваме еден од најсветлите личности во историјата на српскиот народ кој бил духовен и интелектуален творец на
Македонија

(ВИДЕО) Вучиќ од Скопје: Србите немаат поблизок народ од Македонците

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ присуствуваше на Светосавската академија во Скопје, каде беа присутни и македонскиот претседател Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски како и лидерот на
Македонија

Пендаровски: Врвен приоритет на македонската држава е негувањето на соживотот во нашето мултиетничко, мултијазично и мултирелигиско општество

А1он
Добрососедството, втемелено врз заемно почитување и соработка врз рамноправни основи, е единствената алтернатива на ретроградните процеси и на заострената реторика што, за жал, сѐ почесто
Регион

Хакер го откри планот на Берлин: Да се донесе опозицијата на власт, да се признае Косово

А1он
Известувачот во Бундестагот за Западен Балкан, Томас Хакер, застана на страната на опозицијата во однос на барањето за повторување на изборите, но призна и што