epp

Македонија

Европската народна партија без коментар за блокадата на Борисов во Советот на ЕУ

А1он
Европската народна партија, ЕПП, нема коментар за блокадата на владејачката партија во Бугарија, која е и членка на ова политичко семејство во ЕУ, јави дописничката
Македонија

Мицкоски од видеоконференцијата на ЕПП: Aпелирам да помогнете да не се кочи и да се забрза процесот на интеграција на Македонија во ЕУ

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска учествуваше на Самитот на лидери на ЕПП во чиј фокус е Западниот Балкан од кој дел е и Македонија.
Македонија

Европската народна партија повторно ја потврди поддршката за проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

А1он
По лидерската средба, со која претседаваше претседателот Доналд Туск, Европската народна партија повторно ја потврди својата поддршка за проширувањето и кредибилно членство за Западен Балкан,
Регион

Вучиќ на видео самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан од редовите на ЕПП

А1он
Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, учествуваше денес на видео конференција на Самитот на лидерите на Европската унија и Западен Балкан од редовите на Европската
Регион

ЕПП: Западен Балкан не смее да падне во замката на руските дезинформации

А1он
Западен Балкан не смее да падне во руската замка на дезинформации, оцени денеска Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент, оценувајќи дека „регионот има подобра
Регион

ЕПП повикува на зајакнување на европерспективата на Западен Балкан

А1он
Групата на Европската народна партија (ЕПП) во Европарламентот во пресрет на денешниот Самит ЕУ – Западен Балкан повика на поддршка и зајакнување на европската перспектива
Свет

ЕПП: До крајот на годината ќе ја исклучиме партијата на Орбан

А1он
Претседателот на Европската народна партија (ЕПП) Доналд Туск соопшти дека таа политичка групација до крајот на годината, од своите редови ќе ја исклучи партијата Фидес
Македонија

ЕПП: Треба да се направи сè за да се одржат слободни и фер избори на 12 април

А1он
Ние внимателно ги набљудуваме важните реформски напори во Република Северна Македонија. We closely observe the important reform efforts in 🇲🇰. All needs to be done
Свет

ЕПП ја продолжи суспензијата за владејачката унгарска партија

А1он
Европската народна партија (ЕПП) одлучи да ја продолжи суспензијата за унгарската владејачка партија Фидес. На своето годишно собрание, кое се одржува вчера и денеска во