Zapaden Balkan

Регион

Го сакаме Западен Балкан во ЕУ, вели шефот на европската дипломатија

А1он
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека Европската унија вложува многу пари во Западен Балкан и оти не е фер да се каже
Регион

Седум милиони евра од Европската Унија и од СЗО за вакцинација на Западен Балкан

А1он
Европската унија и Светската здравствена организација почнуваат проект вреден седум милиони евра за вакцинација на населението на западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија. -Со овој
Регион

Унгарија ја потврди поддршката во евротеграциските процеси за Албанија и Западен Балкан

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија, Петер Сијарто, кој е во посета на Тирана, вечерва имаше средба со претседателот Илир Мета. -Претседателот Мета високи
Регион

Европската Унија дозволува извоз на вакцини во земјите од Западен Балкан

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека вакцинирањето во Европската Унија се забрзува и оти останува целта да се имунизираат најмалку 70
Македонија

Скоро половина од Французите не сакаат да ја видат Македонија во ЕУ

А1он
Нова анкета покажува дека речиси половина (49 отсто) од граѓаните на Франција сметаат дека Македонија не треба да биде примена во полноправно членство во Европската
Регион

Алесандро Брагонѕи е нов шеф на претставништвото за Западен Балкан на Европската инвестициска банка

А1он
Алесандро Брагонѕи е назначен за нов шеф на Претставништвото за Западен Балкан на Европската инвестициона банка. Тој ја наследува Дубравка Негре, чијшто мандат заврши во
Свет

ВИДЕО: ЕУ-лидерите повикаа на поголема солидарност со Западен Балкан околу вакцините

А1он
Лидерите на 27-те земји-членки на ЕУ вечерва на видео состанок побараа „поголема солидарност со трети земји кога станува збор за поделба на вакцини“, вклучувајќи ги
Регион

Земјите од Западен Балкан ќе почекаат на ковид вакцините од ЕУ

А1он
Потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас, изјави дека ЕУ работи интензивно на тоа да им овозможи на земјите партнери на западниот Балкан да ги добијат
Македонија

Земјите од Западен Балкан тешко да влезат во ЕУ, пишува германски ФАЦ

А1он
Реалните шанси земјите од Западниот Балкан да добијат полноправно членство во ЕУ се сведени на минимум, пишува германскиот весник ФАЦ, додавајќи дека Брисел на регионот
Регион

Чадеж: Единствениот пазар на Западен Балкан е важен за Србија, велат бизнисмените од земјата

А1он
Прашањето на единствениот пазар на Западен Балкан е најважното прашање за Србија, изјави денеска претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Марко Чадеж и посочи