Zapaden Balkan

Регион

Бербок: Не смееме повеќе да губиме време на Западен Балкан

А1он
Не смееме повеќе да губиме време во интеграцијата и зближувањето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.
Uncategorized Регион

Балкански барометар: Опаѓа поддршката за европската интеграција на Западен Балкан

А1он
Резултатите од Балканскиот барометар и Секјуриметар покажуваат дека 76 отсто од граѓаните на Западен Балкан ја поддржуваат соработката во регионот, а дека поддршката за европската
Регион

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

А1он
По вчерашниот Самит на ЕУ-Западен Балкан и заедничката прес конференција на лидерите на Србија, Северна Македонија и Албанија, во Белград бројни се реакциите од неуспехот
Регион

Шарл Мишел: Европската унија и Западен Балкан се потребни еден на друг

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска објави дека на Европската унија и треба Западен Балкан и дека на регионот му е потребна Унијата. По
Регион

Пусиќ: На Самитот ЕУ-Западен Балкан не е исполнето ниту едно очекување од регионот

А1он
Поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска Весна Пусиќ денеска изрази разочарување од резултатите на самитот ЕУ-Западен Балкан и изјави дека „ниту едно од очекувањата
Регион

Самитот ЕУ-Западен Балкан заврши без какви било резултати

А1он
Самитот ЕУ-Западен Балкан, што траеше повеќе од три часа, заврши во Брисел без заедничка изјава и без прес-конференција. Кабинетот на претседателот на Европскиот совет Шарл
Македонија

Почна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан

А1он
Во Брисел, почна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски. На
Регион

Мишел: Западен Балкан е приоритет за ЕУ – ќе внесеме нова енергија во процесот на интеграција

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел пред самиот почеток на Самитот на ЕУ, денеска истакна дека Унијата е пред важен одлучувачки геополитички момент, бидејќи ќе
Свет

Нехамер: Пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан

А1он
Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан, посебно за Босна и Херцеговина. Тој
Македонија

Македонија, Србија и Албанија можно е да не одат на Самитот во Брисел, одлуката утре

А1он
Во пресрет на претстојниот самит на ЕУ и Западен Балкан, лидерите на земјите од регионот се повеќе размислуваат дали да одат на самитот. Претседателот Србија,