ursula fon der lajen

Свет

Фон дер Лајен: Претседателството на Шведска со ЕУ ќе биде клучно за одржување на поддршката за Украина

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека шведското претседателство со Европската унија ќе биде од клучно значење за зачувување на единството на
Свет

Фон фер Лајен: НАТО и Г7 ги осудуваат варварските напади на Русија

А1он
Лидерите на НАТО и Г7 ги осудуваат варварските напади на Русија врз градовите и инфраструктурата во Украина, напиша претседателката на Европската комисија Урсула фон фер
Свет

Фон дер Лајен: Путин со сè се обиде да не клекне на колена, но не успеа

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин направи се за да не клекне на колена но не успеа, изјави денеска пред Европскиот парламент претседателката на Европската комисија Урсула
Регион

Фон дер Лајен во Србија: 160 милиони евра помош, Белград да ни се приклучи во заедничката набавка на гас

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска ги посетија работите на изградбата на гасниот интерконектор Србија-Бугарија кај
Свет

Фон дер Лајен и Шолц повикуваат на „Маршалов план“ за обнова на Украина

А1он
Повоената обнова на Украина ќе биде „мисија на цела генерација“ за која е потребна стратегија како Маршаловиот план, нагласуваат германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката
Свет

Фон дер Лајен: Шокирна сум и ужасната, ова нема да го исплаши украинскиот народ

А1он
Премиерката на Естонија Каја Калас и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен објавија заедничко видео снимено на граничниот премин меѓу Естонија и Русија.
Свет

Фон дер Лајен најави конкретни предлози за запирање на растот на цените на енергентите

А1он
Европската комисија за неколку недели ќе објави конкретни предлози за запирање на растот на цените на енергентите, најави претседателката Урсула фон дер Лајен по завршувањето
Свет

Фон дер Лајен бара безбедносни проверки на клучната европска инфраструктура

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсул а фон дер Лајен се заложи за воведување безбедносни проверки на клучната европска инфраструктура, вклучително и енергетската, по истекувањето на
Регион

Фон дер Лајен: Украина постигна напредок бидејќи Европа е во нивните срца, а истото важи и за Албанија и Северна Македонија

А1он
Поголемиот дел од напредокот на Украина во ЕУ реформите е постигнат затоа што народот ја има Европа во своите срца и своите умови. Истото важи
Свет

Фон дер Лајен го посети Киев и ѝ честиташе на Украина за воените успеси

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска и честиташе на Украина за неодамна постигнатите воени успеси во војната со Русија. Таа одржа заедничка