ursula fon der lajen

Македонија

Фон дер Лајен: Се надевам дека сите страни ќе ги поддржат уставните амандмани за придвижување на земјата на европскиот пат

А1он
Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен се надева дека уставните амандмани во Собранието на Северна Македонија ќе бидат поддржани од сите страни со
Македонија

Ковачевски- Фон дер Лајен: Силна поддршка од ЕУ за европска интеграција на Северна Македонија, да не се пропушти еднствената шанса

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на посетата на Атина, по повод 20-годишнината од „Декларацијата од Солун“ на Самитот ЕУ-Западен
Македонија

Фон дер Лајен: Аспирантите за членство да ги доближиме многу побрзо до ЕУ

А1он
Нашите пријатели, аспиранти за членки во ЕУ, треба да ги доближиме до нас многу поблиску и многу побрзо, објави на Икс претседателката на Европската комисија,
Свет

Фон дер Лајен: Претседателството на Шведска со ЕУ ќе биде клучно за одржување на поддршката за Украина

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека шведското претседателство со Европската унија ќе биде од клучно значење за зачувување на единството на
Свет

Фон фер Лајен: НАТО и Г7 ги осудуваат варварските напади на Русија

А1он
Лидерите на НАТО и Г7 ги осудуваат варварските напади на Русија врз градовите и инфраструктурата во Украина, напиша претседателката на Европската комисија Урсула фон фер
Свет

Фон дер Лајен: Путин со сè се обиде да не клекне на колена, но не успеа

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин направи се за да не клекне на колена но не успеа, изјави денеска пред Европскиот парламент претседателката на Европската комисија Урсула
Регион

Фон дер Лајен во Србија: 160 милиони евра помош, Белград да ни се приклучи во заедничката набавка на гас

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска ги посетија работите на изградбата на гасниот интерконектор Србија-Бугарија кај
Свет

Фон дер Лајен и Шолц повикуваат на „Маршалов план“ за обнова на Украина

А1он
Повоената обнова на Украина ќе биде „мисија на цела генерација“ за која е потребна стратегија како Маршаловиот план, нагласуваат германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката
Свет

Фон дер Лајен: Шокирна сум и ужасната, ова нема да го исплаши украинскиот народ

А1он
Премиерката на Естонија Каја Калас и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен објавија заедничко видео снимено на граничниот премин меѓу Естонија и Русија.
Свет

Фон дер Лајен најави конкретни предлози за запирање на растот на цените на енергентите

А1он
Европската комисија за неколку недели ќе објави конкретни предлози за запирање на растот на цените на енергентите, најави претседателката Урсула фон дер Лајен по завршувањето