pristina

Регион

Објавен Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

А1он
Извештајот на српската Влада за преговарачкиот процес со Приштина е доставен до пратениците, соопшти Парламентот во Белград, јавија српските медиуми. „Извештајот за преговарачкиот процес со
Регион

Словачката позиција кон Косово зависи од односите меѓу Приштина и Белград

А1он
Промената на позицијата на Словачка по однос кандидатурата на Косово за членство во ЕУ ќе зависи од нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина Словачкото
Регион

Дојава за бомба на аеродромот во Приштина, се евакуираат патници и вработени

А1он
Аеродромот во Приштина е евакуиран поради закана за бомба, јавува Репортер. Портпаролката на аеродромот Валентина Гара рече дека евакуираните патници и персоналот се добро и
Регион

Вучиќ: Косовските власти имаат цел да го протераат „непослушниот“ српски народ од северот на Косово

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ одржа конференција за медиумите по средбите со патријархот Порфириj и се осврна на ситуацијата во Косово и ескалацијата на тензиите. Тој
Регион

Мета: За тензиите во Косово одговорен е Белград, но и премиерот Рама

А1он
Лидерот на Партијата на слободата Илир Мета, кој до 24 јули беше претседател на Албанија, коментирајќи ги случувањата на северот на Косово, рече дека главната
Регион

Петковиќ: Курти сака да биде господар на животот и смртта

А1он
Претседателот на Србија и врховен командант на српската војската, Александар Вучиќ, синоќа нареди воените сили и сите единици на МВР да бидат во највисок степен
Регион

Дачиќ: Срамен чин на Приштина, меѓународната заедница да изврши притисок врз Курти

А1он
Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ ја оцени како „срамен чин“ одлуката на косовските власти да му забранат на патријархот на СПЦ Порфириј за Божиќ
Регион

Приштина му забрани на српскиот патријарх да дојде во Пеќката патријаршија во пресрет на Божик

А1он
Косовските власти му забранија на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфириј во пресрет на Божиќ да дојде во Пеќката патријаршија, јави дописникот на
Регион

Приштина бара НАТО да го пренесе уапсениот полицаец Дејан Пантиќ бидејќи нема хеликоптери

А1он
Косовските власти побараа НАТО да го транспортира поранешниот српски полицаец Дејан Пантиќ, кој беше уапсен пред две недели во Јариње. Министерот Џељаљ Свечља вчера изјави