hag

Регион

Хашим Тачи по обвинението за воени злосторства најави обраќање пред граѓаните во недела

А1он
Косовскиот претседател, Хашим Тачи од Албанја изјави дека наскоро се враќа на Косово од каде и ќе се обрати на граѓаните во недела навечер. Тачи
Регион

Германија се огласи околу обвинението против Тачи и Весели

А1он
Германија денеска го поздрави подигнувањето обвинение за воени злосторства против косовскиот претседател Хашим Тачи и поранешниот претседател на собранието на Косово, Кадри Весели, бидејќи „помирувањето
Регион

Билт: Тачи ќе биде уапсен доколку обвинението биде потврдено

А1он
Поранешниот шведски премиер, Карл Билт, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку се потврди обвинението против него. Во изјавата за „ГЗЕРО Медиа“,
Регион

Хашкото обвинителство подигна обвинение против косовскиот претседател Хашим Тачи

А1он
Специјалното обвинителство во Хаг подигна обвинение против претседателот на Косово, Хашим Тачи, претседателот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели и уште осуммина поранешни борци
Свет

Во Хаг почнува судењето за соборувањето на малезискиот авион над Украина

А1он
Пред суд во Холандија денеска почнува судењето на тројца Руси и еден Украинец, кои се обвинети за повеќекратно убиство заради нивната вмешаност во соборувањето на
Регион

На 17 и 18 март ќе се расправа по жалбата на Ратко Младиќ на првостепената пресуда на судот во Хаг

А1он
На 17 и 18 март следната година ќе се оддржи усмената расправа по жалбите на одбраната и обвинителството на првостепените пресуди на генералот Ратко Младиќ
Регион

По поканата од Судот во Хаг, поддршка за Весели од Тачи, Рама и други државници и политичари

А1он
Бројни пораки на поддршка од државни и политички лидери од Косово и Албанија, меѓу кои и од косовскиот претседател Хашим Тачи и албанскиот премиер Еди