hag

Регион

Хашкиот процес против Тачи и обвинетите за злосторства во Косово и Албанија ќе почне на 1 март

А1он
Хашкиот процес против поранешниот командант на ОВК, Хашим Тачи, обвинет за воени злосторства во Косово и Албанија, 1998-1999 година, треба да започне на 1 март
Регион

Тачи и Весели остануваат во притвор во Хаг

А1он
Специјалниот суд во Хаг донел одлука за продолжување на притворот за поранешниот косовски претседател, Хашим Тачи, и поранешниот претседател на парламентот, Кадри Весели. Медиумите пренесуваат
Свет

Во Хаг се состануваат Заедничкиот истражен тим за воени злосторства во Украина и обвинителот на МКС

А1он
Претставници на групата земји кои работат заедно за да ги истражат воените злосторства во руската инвазија врз Украина денеска се состануваат во Хаг, барајќи одговорните
Свет

Зеленски: Украина поднесе тужба против Русија во Хаг

А1он
Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави денеска на Твитер претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Русија мора да биде
Регион

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

А1он
Во Хаг денеска почна првото судење за злосторствата на Ослободителна војска на Косово (ОВК), а на обвинителна клупа се наоѓа нејзиниот поранешен припадник Сали Мустафа.
Регион

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

А1он
Жалбениот совет на Механизмот за кривични судови во Хаг ќе ја објави второстепената пресуда против поранешниот комендант на Војската на Република Српска генерал Ратко Младиќ
Регион

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против Ратко Младиќ

А1он
Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече правосилната пресуда против поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој првостепено е осуден на
Регион

Хашкиот обвинител Брамерц очекува на Младиќ да му биде потврден доживотниот затвор

А1он
Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот трибунал утре ќе му ја изрече правосилната пресуда на поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, за извршени воени злосторства
Свет

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

А1он
САД се жестоко против истрагата на Меѓународниот кривичен суд за наводните злосторства извршени на палестинските територии, изјави синоќа портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс. Тој
Свет

Карим Кан е новиот главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

А1он
Претставници на 131 земја-членка на Меѓународниот кривичен суд синоќа во Њујорк одлучија британскиот адвокат Карим Кан да биде новиот главен обвинител на Трибуналот за воени