budimpesta

Свет

Крвава сцена во Будимпешта, маж избодел тројца полицајци, едниот почина во болница

А1он
Маж избодел тројца полицајци доцна вчера во Будимпешта, а еден од полицајците подоцна починал во болница, јавува Ројтерс. Осомничениот се обидел да влезе во стан
Свет

Будимпешта: Криумчари на луѓе отворија оган кон унгарската полиција, која била во потера по нивното возило

А1он
Осомничени криумчари на луѓе, денеска во Будимпешта отвориле оган кон унгарската полиција од комбе што превезувало мигранти додека полицијата го гонела возилото. Инцидентот завршил без
Економија

Во Будимпешта одржа средба на десет стопански комори од Западен Балкан и од Вишеградската група

А1он
Продлабочувањето на економските врски и соработката на регионална основа се перципираат како можност за забрзување на економскиот раст и како заемна корист на земјите од
Македонија

Груевски на бизнис забава во Будимпешта

А1он
На официјалната страна на Фејсбук, Budapest Business Party (Бизнис забава Будимпешта) беше објавена фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега азилант во Будимпешта,
Видео Македонија

ВИДЕО: Цариник вработен во Сектор за контрола и истраги го посетил Груевски во Будимпешта

А1он
Уште едно лице вработено во Царинската управа, поточно во Секторот за контрола и истраги било во посета на осудениот бегалец, Никола Груевски, кој доби азил
Свет

Протести во Будимпешта против Владата на Орбан

А1он
Во Будимпешта денеска протестираа илјадници граѓани против новиот закон за работа и, како што наведуваат, „авторитативната Влада на националистичкиот лидер Виктор Орбан“. Денешните протести под