budimpesta

Македонија

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Будимпешта

А1он
Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од Царинската управа. Трајковски исто
Македонија

На социјалните мрежи се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

А1он
Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните мрежи. Засега не е познато
Македонија

Унгарската опозиција бара екстрадиција на Груевски: Криминалецот Груевски доби азил без согласност на народот

А1он
Три унгарски опозициски партии преку отворено писмо бараат експремиерот Никола Груевски да биде екстрадиран во Македонија. Социјалистичката партија, Дијалог за Унгарија и Демократска коалиција велат
Видео Македонија

ВИДЕО: Какви бенефити ужива Груевски во Будимпешта?

А1он
Осудениот Никола Груевски, по добивањето азил од Унгарија, може слободно да шета на улиците во Будимпешта. Законот за азилот, кој ги утврдува правата и обврските
Македонија

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

А1он
Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот
Македонија

„Груевски – ВИП мигрантот на Орбан“ – транспарент на унгарскиот Парламент

А1он
Унгарската Демократска коалиција на зградата на Парламентот во Будимпешта денес истакна транспарент со фотографија на Груевски на која што пишува „ВИП мигрантот на Орбан“. Сликата
Македонија

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија, негова крајна дестинација е Русија или Турција

А1он
Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава од висок претставник
Македонија

Македонија очекува екстрадиција, а Груевски азил

А1он
Груевски побарал политички азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, објавија вчера унгарските власти, кои отфрлија каква и да било инволвираност во неговото бегство. Шефот
Свет

„Се бара Груевски“ – транспаренти по улиците во Будимпешта

А1он
Плакати на кои пишува „Се бара Груевски – Владата е подготвена да прими уште еден осуден криминалец“ излепила опозициската партија во Унгарија, Моментум, на повеќе
Македонија

Албанската полиција потврди: Груевски со возило на унгарската амбасада од Тирана ја преминал албанско-црногорската граница

А1он
Албанија и официјално потврди дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски за Унгарија заминал преку Албанија. Секторот за граница и миграција при албанската државна полиција во