albanija

Македонија

Двајца македонски државјани вмешани во шверц на марихуана од Албанија за Косово

А1он
Албанската полиција спречила шверц на дрога кон Косово, во кој биле вклучени и двајца македонски државјани. Според полициското соопштение, во акцијата уапсени се двајца косовски
Спорт

(ВИДЕО) Фудбалер на албанскиот клуб Игнатија почина на терен

А1он
Напаѓачот од Гана, Рафаел Двамена падна на земја во 24. минута од натпреварот помеѓу Игнатија и Партизани во 13. коло од албанскиот шампионат. RIP Raphael
Регион

(ВИДЕО) Албански пратеник активираше димни бомби, говорницата беше блокирана со столчиња

А1он
Во четвртокот во албанскиот парламент имаше инцидент кога пратеник на Демократската партија активираше неколку димни бомби. Салата се наполни со чад, а претседавачот Линдита Никола
Регион

(ВИДЕО) Албански пратеници се судрија со обезбедувањето, па преку прозори упаднаа во Собранието

А1он
Нов скандал се случи денеска во албанскиот парламент кога обезбедувањето се обиде да ги спречи суспендираните пратеници да влезат во зградата. Неколку пратеници на Демократската
Македонија

Гостиварец усмртил пешак во сообраќајка во Албанија

А1он
Во сообраќајна несреќа, што се случила утрово на патот Скадар-Коплик, во северниот дел на Албанија, македонски државјанин со своето возило усмртил пешак. – Лицето Е.И.(24)
Македонија

Апелирам Македонците од Албанија масовно да учествуваат во пописот, порача Мицкоски

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска апелираше до Македонците во Албанија масовно да учествуваат во пописот во таа држава. -Додека се случуваат сите овие проблеми,
Македонија

МНР ги повикува Македонците во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност на претстојниот попис

А1он
Министерството за надворешни работи (МНР) ги охрабрува сите Македонци во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност, согласно законската регулатива и
Македонија

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија , Илијана Јотова, од денеска до 16 септември ќе престојува во посета на Албанија, јави „24 часа“. Посетата на Јотова е во
Регион

Реконструкција на албанската влада, меѓу новите министри и еден Македонец

А1он
Албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама, на денешното партиско собрание соопшти за реконструкција на владиниот кабинет, а целосно е сменет и Секретаријатот
Регион

Италијанци избегале од ресторан во Албанија, премиерката Мелони ја плати сметката

А1он
Италијанската премиерка Џорџа Мелони летуваше во Албанија. Она што го привлече вниманието е што се погрижила сопственикот на ресторанот да не остане со празни раце