albanija

Регион

Нова пратка од вакцините на „Фајзер“ пристигнува во Албанија, во земјата досега вакцинирани 260.000 луѓе

А1он
Албанија денеска ќе добие нова пратка од 7.020 дози вакцини од Фајзер, а набрзо се очекува друга пратка со поголем број вакцини, изјави министерката за
Регион

Европол: Албанија е средиште на трговијата со марихуана, пратките најчесто одат со брод кон Италија

А1он
Албанија останува главен извор на трговија со канабис во Европската унија и претставува закана за европската економија и општество. Ова е констатацијата содржана во последниот
Регион

Во Драч запленети 140 килограми кокаин скриен во контејнер за банани

А1он
Во албанското пристаниште Драч, во контејнер со банани се открени и запленети 140 килограми кокаин. Контејнерот пред 24 дена тргнал од Еквадор, а дрогата пакувана
Регион

Шведската амбасадорка Хастад: Феноменот на купување и продавање гласови во Албанија е загрижувачки

А1он
мбасадорката на Шведска во Албанија Елса Хастад предупреди на „загрижувачката појава на купопродажба на гласови“ во земјата. -Феноменот на купување гласови е загрижувачки, мора да
Регион

Мета ги повика контролорите да продолжат со работа, а Рама и Балуку да седнат и да најадат решение

А1он
Претседателот Илир Мета јавно ги повика владата, синдикатите и меѓународните институции да разговараат за да се најде решение за актуелната состојбата на аеродромот во Тирана
Регион

Албанија: Останува полицискиот час и другите анти-ковид мерки

А1он
Комитетот на експерти за справување со пандемијата одлучи полицискиот час и другите ограничувачки мерки во Албанија да продолжат и во следните две недели. Мира Ракацоли,
Регион

Продолжува штрајкот на контролорите за летање на аеродромот во Тирана

А1он
Меѓународниот аеродром во Тирана е бликиран втор ден за летови, поради штрајкот на контролорите за летање на компанијата „АлбКонтрол“. Откако Обвинителството во Тирана отвори истрага
Регион

Воени и полициски специјалци го обезбедуваат празниот аеродром во Тирана

А1он
Воената полиција и силите за брза интервенција се вклучија во обезбедување на аеродромот во Тирана, кој е празен откако сите летови беа откажани поради штрајк.
Регион

Во Албанија штрајкуваат контролорите на летање, откажани сите летови на аеродромот во Тирана

А1он
Поради штрајк на вработените во контролата за летање, одложени се сите летови на меѓународниот аеродром во Тирана. Доколку не се најде решение на барањата тие
Македонија

Нема ограничувања за влез, излез, транзит или престој на македонски државјани во Албанија

А1он
Македонската амбасада во Тирана преку објава на Фејсбук информира дека нема ограничувања за влез, излез, транзит или престој за македонските државјани кои патуваат во Република