protesti

Регион

Демонстрантите си заминуваат од пред српското Собрание, протестот помина без инциденти

А1он
Демонстрантите си заминуваат од пред српското Собрание во Белград, што значи дека вечерашниот антивладин протест е завршен. Како што јавуваат српските медиуми, пред Собранието упорно
Регион

Српските новинари добија елеци на кои пишува ПРЕС за да бидат побезбедни на протестите

А1он
Независното здружение на новинари на Србија (НУНС) денеска во Белград делеше заштитни маски и елеци со натпис ПРЕСС за редакциите кои известуваат од протестите. Акцијата
Регион

Српската опозиција бара информации за сите уапсени, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

А1он
Опозицијата обединета во Сојуз за Србија (СзС) инсистира на итно исполнување на барањата кои ќе обезбедат заштита на здравјето и достоинството на граѓаните, меѓу кои
Свет

ВИДЕО: Турната и фрлена во океанот статуа на Колумбо во Балтимор

А1он
Демонстрантите во Балтимор во текот на ноќта ја собориле статуата на Кристофер Колумбо и ја фрлиле во Атлантскиот океан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат
Регион

ВИДЕО: Хаос во Будва – полицијата фрли солзавец во спортска сала, Царевиќ пак уапсен

А1он
Тензиите околу политичката превласт во Будва, кои траат со недели, кулминираа денес кога полицијата фрли солзавец во спортска сала, обидувајќи се да ги растера демонстрантите
Свет

Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест поради економската состојба во Тунис

А1он
Полицијата во јужниот туниски град Татауин денеска фрли солзавец за да ги растера демонстрантите кои го кренаа својот глас против високата невработеност во областа.Тие фрлаа