protesti

Свет

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

А1он
Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз. Во Париз се одржуваат неколку протести против воведување санитарни пропусници во
Регион

Голем протест на грчките синдикати во Атина, штрајкуваат и административците и приватниците

А1он
Мирно завршија протестите во центарот на Атина, организирани од грчките левичарски синдикати поради денешното гласање на новиот закон за работни односи. Синдикатот на вработените во
Видео Македонија

ВИДЕО: Инцидент на протестите на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, меѓу активистите и полицијата

Активисти на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со претседателот на тамошниот општински комитет, Сашо Донев, се нафрлија на полицијата откако не им беше дозволено да ги блокираат сите
Македонија

Рустеми се согласил да им се намалат казните на осудените за насилствата на протестите за „Монструм“

Кристијан Ландов
Обвинителот Бурим Рустеми, кратко по доаѓањето во Вишото јавно обвинителство, дал позитивно мислење за да им се намалат казните на дел од осудените за насилствата
Свет

ВИДЕО: Убиен демонстрант на собир во Багдад за поддршка на убиените продемократски активисти

А1он
Еден демонстрант денеска беше убиен на протестот во Багдад организиран со барање одговорност за убијците на продемократските активисти, соопшти полицијата и извор од болницата. Од
Свет

Седумнаесет уапсени Палестинци во уште една ноќ протести во Ерусалим

А1он
Седумнаесет лица се уапсени во ноќешните судири во Ерусалим и на влезовите кон палестинскиот Западен брег, соопшти израелската полиција, пренесе ДПА. Стотици Палестинци се судрија
Регион

ВИДЕО: „Војна“ на солунските улици, демонстрантите не сакаат полиција на универзитетите

А1он
Малa групa демонстранти во петокот попладне се судриле со полицијата во Солун, на крајот на протестен марш против нов закон со кој на полицијата ќе
Видео Македонија

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со знаме на Република Албанија и со транспарент на кој пишува „УА правда, слобода за невините“, почнаа протестите за случајот Монструм, откако судот во февруари
Регион

ВИДЕО: Војна на улиците на Атина, жестоки судири меѓу полицијата и демонстранти против нејзината бруталност

А1он
Сериозни судири меѓу полицијата и демонстрантите се случија вечерва во атинската населба Неа Смирни, за време на протестот против полициското насилство, кога маскирани лица почнаа
Регион

ВИДЕО: Нереди во Атина поради снимка на полициско насилство

А1он
Жителите на атинската населба Неа Смирни, преку сведоштва и објавени видеа на социјалните мрежи обвинуваат за полициско насилство врз момче, за што и синоќа одржаа