lisabon

Свет

ВИДЕО: Обилни дождови го зафатија Лисабон, делови од градот поплавени, сообраќајот во прекин

А1он
Обилните дождови го зафатија главниот град на Португалија, поплавувајќи ги тунелите, ги однесоа автомобилите и ги принудија властите да го попречат јавниот превоз и да
Свет

ВИДЕО: Големи поплави во Лисабон, најмалку една жртва

А1он
Локалните власти во португалскиот главен град Лисабон прогласија состојба на тревога и ги повикаа луѓето да останат во затворени простории бидејќи обилните дождови предизвикаа поплави,
Свет

Расте бројот на заразени во Лисабон, викендов никој не смее ни да влезе, ни да излезе од градот

А1он
Жителите на Лисабон не смеат да го напуштаат градот за време на викендите, додека тамошните власти се борат со зголемениот број новозаразени со коронавирусот, соопшти
Свет

Пожари близу Лисабон, ангажирани 700 пожарникари и шест канадери

Кристијан Ландов
Повеќе од 700 пожарникари гаснат шумски пожари што избија  на околу 40 км западно од Лисабон, соопшти португалската Агенција за цивилна заштита. Пожар избил во