portugalija

Свет

Во Португалија помалку од илјада заразени во еден ден, за првпат по четири месеци

А1он
Португалија за еден ден регистрира помалку од 1.000 новозаразени со коронавирусот, што е најмал дневен број од октомври. Карантинот, кој почна на 15 јануари, донесе
Свет

Португалскиот Парламент денеска гласа за легализирање на евтаназијата

А1он
Португалскиот Парламент денеска се очекува да го донесе законот со кој се дозволува доброволна смрт со медицинска помош, со што оваа доминатно католичката земја ќе
Свет

Ковид-19: Португалскиот премиер ситуацијата во земјата ја опиша како „ужасна“

А1он
Португалскиот премиер Антонио Кошта изјави дека земјата во моментов е во многу тешка ситуација поради пандемијата на коронавирус и дека ќе поминат неколку недели пред
Македонија

Отворањето преговори за членство со Македонија – приоритет на португалското претседателство со ЕУ

А1он
Португалскиот министер за надворешни работи Августо Сантош Силва изјави во Европскиот парламент дека целите на неговата земја како претседавач на ЕУ во областа на проширувањето
Свет

Претседателски избори во Португалија, земјата во „локдаун“

А1он
Жителите на Португалија, кои главно се наоѓаат во своите домови поради строгиот „локдаун“ воведен со цел да се спречи ширењето на Ковид-19 во земјата, денеска
Свет

Во Португалија од утре и задутре се затвораат училиштата и универзитетите

А1он
Португалската Влада од утре ќе ги затвори сите училишта и универзитети, за да не се влоши состојбата со пандемијата на коронавирусот. Според последната блокада што
Свет

Критично во Британија и Португалија – нови рекорди во бројот на починати од Ковид-19

А1он
Велика Британија денеска повторно има рекорден број смртни случаи од коронавирус, исто како и Португалија каде што бројот на заболени се зголеми за 40 проценти
Свет

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

А1он
Португалија потврди рекордни 167 смртни случаи од коронавирус и рекорден број пациенти на интензивна нега, објавија денеска здравствените власти. Во земја со 10 милиони жители,
Свет

Здравствениот систем на Португалија е пред колапс поради пациенти со Ковид-19

А1он
Здравствениот систем на Португалија е пред колапс затоа што одделите за интензивна нега во болниците се пренатрупани во области каде што има загрижувачки пораст на