portugalija

Свет

Португалските социјалисти победија на локалните избори, но го загубија Лисабон

А1он
Владејачките социјалисти во Португалија претрпеа изненадувачки пораз на локалните избори во неделата, губејќи во Лисабон по 14 години, иако остануваат најголемата партија во земјата по
Свет

Португалија прогласи тридневна жалост за смртта на поранешниот претседател Сампајо

А1он
Португалската Влада прогласи тридневна национална жалост во врска со смртта на поранешниот претседател Жорж Сампајо, се вели во соопштението објавено од кабинетот. „Советот на министри
Спорт

Навивачи без маски втрчаа на терен за време на натпреварот Азербејџан – Португалија и се фотографираа со Фернандеш

А1он
Репрезентацијата на Португалија вечерва го совлада Азербејџан на гости (3:0) во квалификациите за СП 2022 година. Во 87. минута, тројца гледачи истрчаа на теренот и
Свет

САД со препораки до граѓаните: Не патувајте во Шпанија и во Португалија поради Ковид-19

А1он
Американскиот Центар за контрола и превенција на болести и Стејт департментот предупредија дека не треба да се патува во Шпанија, Португалија, Кипар и Киргистан заради
Македонија

Португалците се вадат: Државната секретарка згреши, македонскиот јазик е дефиниран согласно Уставот

А1он
Министерот за надворешни работи на Португалија Аугусто Сантош Силва ги коментираше последните случувања околу содржината на португалскиот предлог за надминување на спорот меѓу Скопје и
Македонија

Димитров: Изјавата на португалската министерка е прилично несреќна, не го отсликува ставот на Лисабон

А1он
Португалскиот предлог се потпира на предлог преговарачката рамка што ја предложи Европската комисија, параграфот околу македонскиот јазик да остане таков каков што е со чиста
Свет

На Британците пак им воведоа карантин во Шпанија и Португалија

А1он
Поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирусот во Велика Британија, Шпанија повторно ќе бара негативен ПЦР-тест од британски туристи кои сакаат да влезат во
Свет

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

А1он
Повеќе од 60 проценти од новите случаи на коронавирус во главниот град на Португалија, Лисабон, се должат на варијантата Делта, што за првпат е откриена
Свет

Расте бројот на заразени во Лисабон, викендов никој не смее ни да влезе, ни да излезе од градот

А1он
Жителите на Лисабон не смеат да го напуштаат градот за време на викендите, додека тамошните власти се борат со зголемениот број новозаразени со коронавирусот, соопшти