peru

Свет

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори излезе од затвор

А1он
Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори (1990-2000 година), според одлуката на Уставниот суд, е ослободен од затвор каде одлежа 25-годишна затворска казна за злосторства против човештвото,
Свет

Перу: Започна рушењето на „ѕидот на срамот“ што ги дели богатите од сиромашните

А1он
Денеска во Перу започна уривањето на четири и пол километри долгиот „ѕид на срамот“ кој ги дели богатите од соседната населба во која живее сиромашното
Свет

Силен земјотрес во Перу: Епицентарот на длабочина од 10 километри

А1он
Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Перу, објави Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил девет километри југоисточно од
Свет

Во Перу запленети се 58 килограми кокаин спакувани во пакувања со нацистички свастики

А1он
Полицијата за борба против дрогата во Перу во четвртокот објави дека запленила 58 килограми кокаин, подготвен да биде испратен во Белгија од пристаниште на северот
Свет

Најмалку 36 загинати при лизгање на земјиште во Перу

А1он
Во лизгање на земјиштето предизвикано од поројни дождови загинаа 36 луѓе во неколку села во јужниот дел на Перу, соопштија локалните власти. Вилсон Гутиерез, службеник