peru

Свет

Во Перу запленети се 58 килограми кокаин спакувани во пакувања со нацистички свастики

А1он
Полицијата за борба против дрогата во Перу во четвртокот објави дека запленила 58 килограми кокаин, подготвен да биде испратен во Белгија од пристаниште на северот
Свет

Најмалку 36 загинати при лизгање на земјиште во Перу

А1он
Во лизгање на земјиштето предизвикано од поројни дождови загинаа 36 луѓе во неколку села во јужниот дел на Перу, соопштија локалните власти. Вилсон Гутиерез, службеник
Свет

ВИДЕО: Жестоки судири на демонстрантите и полицијата на протестот наречен „преземање на Лима“

А1он
Во главниот град на Перу, каде со недели се одвиваат антивладини протести, се одржа марш наведен како „преземање на Лима“, кој синоќа прерасна во судир
Свет

Најмалку 17 загинати во немири во Перу

А1он
Најмалку 17 лица загинаа во судирите меѓу перуанските безбедносни сили и демонстрантите кои бараат оставка од претседателката Дина Болуарте, соопшти народниот правобранител (локален омбудсман). Инциднетот
Македонија

Болуарте најави смена на премиерот на Перу

А1он
Претседателката на Перу, Дина Болуарте најави смена на премиерот Педро Ангуло, како дел од реконструкцијата на нејзиниот кабинет. Ангуло премиерската функција ја извршува само една