avionska nesrekja

Свет

ВИДЕО: Моторот на авионот кој полета од Хјустон се запали во воздух

А1он
Американскиот Боинг 737 кој летал од Хјустон до Канкун доживеал механички дефект неколку минути по полетувањето, принудувајќи го авионот да се врати на аеродромот Хоби
Свет

Четири деца пронајдени живи во џунгла 15 дена по авионската несреќа, меѓу нив и бебе

А1он
Четири деца, меѓу кои и 11-месечно бебе, се пронајдени живи повеќе од две недели откако авионот со кој патуваа се урна во густа џунгла во
Свет

ВИДЕО: Патнички авон падна во езерото Викторија, во тек се спасувачка акција

А1он
Спасувачката операција беше започната рано утринава откако патнички авион се урна во езерото Викторија во Танзанија, соопшти авиокомпанијата. Precision Air flight plunges into Lake Victoria
Свет

Авион со туристи се урна над платото Наска во Перу

А1он
Седум лица загинаа денеска во несреќа на мал авион кој леташе над геоглифите (древни теренски цртежи) на платото Наска во Перу, објави весникот „Ел Комерсио“.
Свет

ВИДЕО: Авион се урна во град во Калифорнија, нема преживеани

А1он
Мал патнички авион, најверојатно „Лирџет 35“, се урна во градот Ел Кахон во областа Сан Диего во Калифорнија. Американските медиуми информираат дека нема преживеани патници,
Свет

ВИДЕО: Падна авион со курсисти по падобранство во Шведска, има повеќе жртви

А1он
Повеќе луѓе загинаа кога мал авион со деветмина патници, кој го користела компанија што нуди курсеви по падобранство, падна во близина на шведскиот град Еребро.
Свет

Бројот на загинати во авионската несреќа на Филипините се искачи на 52

А1он
Бројот на загинати во вчерашната несреќа на филипинскиот воен авион „Ц-130“ достигна 52, соопштија властите. Претходно беше соопштено дека во несреќата загинале 45 војник, а
Свет

Само двајца го преживеале падот на украинскиот воен авион кај Харков

А1он
Во падот на воен авион во кој се превезувале кадети на воздухопловна академија на војската на Украина загинаа најмалку 22 лица, а се претпоставува дека