turcija

Регион

Чавушоглу: Легитимна е загриженоста на Турција за приемот на Финска и Шведска во НАТО

А1он
Турција има легитимни безбедносни грижи поради поддршката на Шведска и Финска за „терористичките организации, изјави денеска шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, повторувајќи го ставот
Регион

Шведска праќа дипломати во Турција за да се надминат приговори на НАТО

А1он
Шведска праќа дипломати во Турција за да се обидат да ги надминат приговорите на земјата околу шведскиот план да му се приклучи на НАТО, јави
Свет

Турција постави три условa за влез на Финска и на Шведска во НАТО

А1он
Турскиот министер за надворешни работи рече дека Шведска и Финска мора да престанат да ги поддржуваат терористичките групи во нивните земји, да обезбедат јасни безбедносни
Свет

Финска и Шведска не постигнаа договор со Турција за членството во НАТО

А1он
На маргините на неформалната средба на НАТО во Берлин синоќа разговараа министрите за надворешни работи на Шведска, на Финска и на Турција, Ан Линде, Пека
Регион

Турција не ја затвора вратата на НАТО за Финска и за Шведска вели советникот на Ердоган за надворешна политика

А1он
Советникот на турскиот претседател за надворешна политика Ибрахим Калин изјави дека Анкара „не ја затвора вратата“ за приклучување на Финска и на Шведска во НАТО.
Регион

Ердоган: Турција нема „позитивно мислење“ за влез на Финска и Шведска во НАТО

А1он
Турција внимателно ги следи случувањата во врска со можното членство на Финска и Шведска во НАТО, но нема позитивно мислење за тоа, изјави денеска претседателот
Регион

Барањето на Турција за борбена опрема за Ф-16 најверојатно одобрено од САД

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден побара од Конгресот да ја одобри продажбата на опрема за модернизација на американските ловци Ф-16 во сопственост на Турција,