turcija

Регион

Грчката Влада ја осуди насловната страница на грчки весник со навреда за Ердоган

А1он
Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас и Министерството за надворешни работи на Грција, реагираа и ја осудија насловната страница на грчки дневен весник поради упатени
Свет

Борел: Се враќаат големите империи од минатото, Русија, Турција и Кина

А1он
Високиот претставник за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел, денеска се обрати пред европските пратеници во пресрет на претстојниот Европски Совет на кој главна тема
Свет

Турско-руски разговори за Сирија и за Либија денеска и утре во Анкара

А1он
Турски и руски официјални лица ќе се состанат оваа недела во Анкара на нова рунда разговори за Сирија и Либија, соопшти турското Министерство за надворешни
Регион

Анкара: Америка ја игнорира турската страна на Кипар, подобро е Вашингтон да остане неутрален

А1он
Меморандумот за разбирање, потпишан оваа недела меѓу Соединетите Американски Држави и Кипар, ќе им наштети на напорите за решавање на кипарското прашање, наместо да придонесе
Регион

Турција го враќа истражувачкиот брод „Оруч Реис“ во источното Средоземно Море

А1он
Турција соопшти дека го враќа истражувачкиот брод „Оруч Реис“ во спорниот источен дел на Средоземно Море. Грција и Турција се во спор околу поморските граници
Регион

Чавушоглу: Не очекуваме санкции од ЕУ, но не ги исклучуваме

А1он
Турција не очекува санкции од Европската унија поради спорот со Грција за територијалните претензии во источниот дел на Средоземното море, изјави денеска турскиот министер за
Регион

Шпигел: Како бугарскиот премиер Борисов му помогна на Ердоган да ги прогонува своите противници

А1он
Истрагата на „Шпигел“ покажува дека бугарскиот премиер Бојко Борисов му помогнал на турскиот режим да ги прогонува членовите на опозицијата. Премиерот на Бугарија ги прекрши
Регион

За Турција, соопштението на медитеранските држави од ЕУ е пристрасно

А1он
Турција денеска го отфрли соопштението на медитеранските држави од Европската унија за спорот во Средоземното Море, велејќи дека коментарите се пристрасни и немаат врска со
Регион

Анкара му одговори на Макрон: Помина времето кога Франција можеше да прави што сака во светот

А1он
Министерството за надворешни работи на Турција одговори на обвинувањата на францускиот претседател Емануел Макрон и порача дека „тие изјави се само одраз на личната слабост
Регион

Мицотакис: Потребен е дијалог со Турција, но не под уцени, ако Анкара не запре ќе се соочи со санкции од ЕУ

А1он
Турција да запре со агресивното однесување, да соработува и да започне дијалог, а во спротивно може да се соочи со санкции од Европската Унија, испрати