iran

Свет

Рохани: Збогатувањето на ураниум до 60 отсто е „одговор на злото“

А1он
Иранскиот претседател Хасан Рохани ја оквалификува како „одговор на вашето зло“ одлуката на официјален Техеран да збогатува ураниум до 60 проценти, по кибер-нападот врз нуклеарната
Свет

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повторно ги повика Соединетите Американски Држави да ги укинат санкциите за Иран воведени од поранешниот претседател Доналд Трамп.
Свет

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

А1он
Шефот на иранската дипломатија, Џавад Зариф, во писмо до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, оценува дека блокадата на работата на нуклеарната инсталација во Натанц
Свет

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

А1он
Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска пристигна во Техеран каде со иранските лидери ќе разговара на повеќе теми, меѓу кои секако и за начинот
Свет

Маас: Хаваријата во Иран не е позитивен знак за нуклеарните преговори

А1он
Германија денеска предупреди дека вчерашните настани околу иранската инсталација за збогатување ураниум во Натанц не се добри навестувања за успешни нуклеарни разговори, што се насочени
Свет

Иран отворено го обвини Израел за нападот врз комплексот Натанц и најави „благовремен одговор“

А1он
Иран денеска отворено го обвини Израел дека стои зад нападот врз неговата постројка за збогатување ураниум во Нантанц, што, како што навести, ги оштетил центрифугитете
Свет

Салехи: Иран има право да преземе акции против терористите кои ја нападнаа нуклеарната постројка Натанц

А1он
Шефот на иранската нуклеарна програма, Али Акбар Салехи, синоќа изјави дека Техеран го задржува правото да преземе мерки против извршителите на „терористичкиот“ напад врз нуклеарната
Свет

Иран повторно ги прекршува одредбите од нуклеарниот договор

А1он
Иран повторно ги прекршил одредбите од нуклеарниот договор со големите сили соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија. Ова би можело да резултира со ескалација на