iran

Свет

САД санкционираат 24 компании за искпораки во Русија, Пакистан и Иран

А1он
Aдминистрацијата на Бајден денеска додаде 24 компании во списокот ентитети подложни на извозна контрола за подршка на воената индустрија на Русија, нуклеарната програма на Пакистан
Свет

Во Иран уапсени 12 лица осомничени за субверзивни активности

А1он
Во Иран денеска се уапсени 12 лица обвинети за поврзаност со странски агенти и планирање „субверзивни дејствија“. „Членовите на оваа мрежа, под водство на контрареволуционерни
Свет

Стејт департмент: Ништо не укажува на тоа дека положбата на жената во Иран ќе се подобри

А1он
САД вчера соопштија дека не гледаат знаци што укажуваат дека ситуацијата на жените во Иран ќе се подобри по ненадејната одлука за укинување на полицијата
Свет

Голема победа за жените во Иран: Укината е полицијата за морал, може да падне и обврската за носење хиџаб

А1он
По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција. „Моралната полиција нема никаква врска
Свет

ВИДЕО: Иранските власти ја демолирале семејната куќа на алпинистката која настапи без марама

А1он
Претседателот Ебрахим Раиси ја пофали Исламската Република Иран како гарант на правата и слободите, бранејќи го владејачкиот систем наспроти антивладините протести во кои загинаа 300
Свет

Гроси: Иран може да направи повеќе од една нуклеарна бомба, што не значи дека прави

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска изјави дека е разочаран што организацијата што ја предводи не била во можност
Свет

Иран наметнува рок од 60 минути за медиумите да ги поправат „дезинформациите“

А1он
Иранските медиуми отсега ќе имаат рок од 60-минути за да ги поправат наводните дезинформации, соопшти денеска киберцентарот на земјата, пренесува ДПА. Според соопштението издадено од
Свет

Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

А1он
Иранските безбедносни сили застрелаа демонстрант кој ја прославуваше елиминација на иранската репрезентација од Светското првенство во Катар, јави Би-би-си. Иран синоќа загуби од САД со
Свет

Хјуман рајтс воч: Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран

А1он
Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран, соопшти денеска невладината организација за човекови права Хјуман рајтс воч. Во овој биланс на жртви
Свет

Повеќе од 700 затвореници ослободени во Иран поради победата на фудбалерите над Велс на СП

А1он
Повеќе од 700 затвореници се ослободени во Иран по неодамнешната победа на иранската фудбалска репрезентација против Велс на Светското првенство во Катар, соопштија денеска иранските