hamnei

Свет

Хамнеи нема проблем умерените кандидати да се набркаат од иранскиот изборен процес

А1он
Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, ја поддржа дисквалификацијата на умерените и конзервативни кандидати за претседателските избори во јуни од страна на Советот на чувари,
Свет

Хамнеи: Ни нудат понижувачки услови во преговорите за нуклеарната програма

А1он
Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи изјави дека понудите дадени на преговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор „не вреди да се разгледуваат“. Хамнеи ова
Свет

Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

А1он
Твитер блокираше еден од налозите на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, поради прекршување на правилата на платформата. Таквиот потег е преземен откако Хамнеи објави
Свет

Хамнеи: Американските санкции се во корист на Иран

А1он
Во телевизиското обраќање до нацијата по повод почетокот на Иранска нова година, врховниот верски лидер, ајатолах Али Хамнеи истакна дека американските санкции поридонеле Иран да