sad

Свет

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

А1он
Кремљ денеска соопшти дека постои можност за продолжување на дијалогот со САД, но потенцира дека главните безбедносни барања на Русија не се земени предвид во
Свет

Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

А1он
САД и Велика Британија анализираат да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, објави Дејли телеграф. Тие ќе бидат слични на баталјонските борбени
Свет

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

А1он
Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека сите страни вклучени во прашањата околу Украина
Свет

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

А1он
Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, денеска изјави дека писмениот одговор на Вашингтон на барањата за безбедносни гаранции на Русија го отвора патот за дипломатско решение
Свет

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

А1он
Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, денеска во руското Министерството за надворешни работи го претстави писмениот одговор од Вашингтон на рускиот нацрт билатерален договор за
Свет

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

А1он
Американската Амбасада во Киев денеска „ги повика“ американските граѓани кои престојуваат во Украина да ја напуштат земјата без одлагање, во услови на зголемени тензии меѓу
Свет

Шест американски авиони Ф-15 до крајот на идната недела ќе бидат распоредени во Естонија

А1он
Шест американски авиони Ф-15 денеска слетаа во воздухопловна база во Естонија и до крајот на следната недела тие ќе бидат распоредени, бидејќи НАТО го зајакнува
Економија

Американските компании бараат исклучоци во случај на нови санкции против Русија

А1он
Трговската организација која ги претставува интересите на Chevron, General Electric и другите големи американски компании со бизнис во Русија, испрати барање до Белата куќа да