sad

Свет

Анкета: Американците се подготвени да примаат пониска плата, само да работат од дома

А1он
Голем број Американци велат дека би биле подготвени да работат за пониска плата, да се откажат од слободните денови или да работат повеќе, само доколку
Македонија

Бaузер: Историската борба за самоопределување на Македонија е слична со борбата за државност на Вашингтон

А1он
Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Бaузер, и годинава заедно со Македонците кои живеат и работат во САД, го одбележува празникот Илинден. Формално, празникот лани беше прогласен
Свет

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

А1он
Почнувајќи од денеска, секој жител на Њујорк кој ќе прими прва доза вакцина против коронавирус ќе добие сто долари. Градоначалникот Бил де Блазио во средата
Свет

ВИДЕО: Четири жени ограбиле аптека во Сан Франциско и побегнале со украдените производи

А1он
Очевидец снимил група жени како бегаат од аптека во Сан Франциско со полни торби со наводно украдени производи. Мажот кој го снимил настанот им изјави
Свет

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави воведување нови анти-ковид барања, насочени кон зајакнување на стапката на вакцинација за милиони федерални работници и изведувачи, откако изрази
Свет

Масовно посетен фестивалот Лолапалуза во Чикаго, експертите загрижени поради ширењето на вирусот

А1он
Лолапалуза, еден од најголемите музички фестивали во САД, започна денеска во Чикаго со масовна посетеност на десетици илјади фанови, но здравствените експерти во земјата во
Економија

Работата од дома во САД ќе го зголеми економското производство за 160 милијарди долари

А1он
Се повеќе луѓе во САД ќе работат од дома во иднина, а ако на сите Американци им се овозможи висококвалитетен пристап до интернет, тоа може
Свет

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

А1он
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, го нарече лидерот на републиканското малцинство во тој дом, Кевин Мекарти, „морон“ откако од неа беше
Свет

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

А1он
Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во федералната влада, пишува Вашингтон пост. Покрај обврзната вакцинација,
Економија

Се зголемува минусот на САД во надворешната трговија, дефицитот достигна 91 милијарда долари

А1он
Вредноста на американскиот извоз порасна за 0,3 проценти во јуни на 145,6 милијарди долари, додека увозот значително се зголеми, за 4,7 проценти, на 236,7 милијарди