oruzje

Македонија

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

А1он
Кумановската полиција изврши претрес и приведе 29-годишник кој поседувал оружје без дозвола, соопшти денеска СВР Куманово. Полициски службеници од СВР Куманово вчера го лишиле од
Македонија

Приведен жител на тетовско, некој го пријавил дека носи пиштол

А1он
Полицијата денеска околу 14 часот на улицата „Илинденска“ во Тетово привела жител на Гајре кој кратко пред тоа бил пријавен дека се движи вооружен, информираа
Свет

Бајден: Оруженото насилство во САД е меѓународна срамота, преземаме чекори

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ги објави своите први мерки во услови на обновен притисок за справување со насилството со оружје во САД, по серијата крвави
Македонија

Притвор за скопјанецот во чиј дом беше пронајден арсенал оружје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно 47-годишниот скопјанец во чиј дом во наслебата Чаир полицијата вчера пронајде поголемо количество оружје. Одреден му е
Македонија

При претрес на куќа во Чаир, пронајдена поголема количина оружје

А1он
Во координирана акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Специјалната антитерористичка единица
Македонија

Полицијата упадна во работилница за изработка на оружје во Куманово и го уапси мајсторот

А1он
Полицијата денеска уапси 59-годишен жител на Куманово, во чиј дом и други простории е пронајдена импровизирана, нелегална работилница за изработка на огнено оружје. „Денеска (23.03.2021)
Македонија

Обвинителството отвори постапка против жител на Рашче кој чувал полуавтоматски пиштол

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено изработување,
Македонија

Обвинение за недозволено поседување пиштол и муниција

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје по спроведена истражна постапка, поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје
Македонија

Одлучна акција на полицијата против нелегалното оружје – ловџии од штипско останаа без пушките

А1он
Денеска полицајци од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со оружје и опасни материи, СВР Велес и СВР Штип извршија претреси на
Македонија

Приведен маж од прилепско, пронајдено оружје

А1он
Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Прилеп вчера извршиле претрес во домот на 29-годишниот М.Ј. во селото Селце прилепско, информира Министерството