oruzje

Регион

Србија нарачала оружје и воена опрема за дури 1,3 милијарди долари, пренесуваат медиуми

А1он
Србија лани склучи договор за набавка на оружје и воена опрема во вредност од една милијарда и 318 милиони долари, што претставува сума поголема од
Свет

Лавров: Нема понуда од САД за Договорот за контрола на нуклеарното оружје

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров за време на денешната посета на Мјанмар истакна дека САД сè уште не понудиле никакви нови разговори за контрола
Регион

Гебрев: Имaло нарушување на безбедноста на сладиштата за муниција во Бугарија

А1он
Бугарскиот трговец со оружје Емилијан Гебрев, сопственик на компанијата ЕМКО, која стопанисува со магацините за мнуниција кај Карнобат кои вчера се запалија, за НОВА изјави
Видео СКЕН

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ
Нема греење, нема гас, нема храна, криза е – но за оружје има пари. Нова студена војна ни тропа на врата. НАТО во Мадрид донесе
Свет

Германија од почетокот на годинава издаде дозволи за извоз на оружје во вредност од 4 милијарди евра

А1он
Германската влада од почетокот на годината издаде одобренија за извоз на оружје во вредност од 4,14 милијарди евра, што е значително зголемување во споредба со
Свет

Американски сенатори постигнаа договор за усвојување построг закон за оружје

А1он
Група американски сенатори од двете партии постигнаа договор за нов закон со кој се воведува построга контрола врз купувањето и поседувањето оружје, што значи дека
Свет

ВИДЕО: Илјадници луѓе протестираа во САД за построга контрола на продажбата на оружје

А1он
Илјадници демонстранти во Вашингтон и другите градови низ САД вчера повикаа на протести за ограничување на поседувањето оружје и намалување на насилството по масакрот во