kosovo

Регион

Косово: Русија го искористи ставот на нашиот Меѓународен суд како изговор за заземање украински територии

А1он
Србија очекува Русија да ги заштити српските интереси на Косово, а официјална Москва се повикува токму на пресудата на Меѓународниот суд на правдата за Косово
Регион

Прекинат штрајкот на косовските наставници, училиштата се отвораат на 3 октомври

А1он
Унијата на независни синдикати на Косово објави денеска дека се суспендира до јануари 2023 година штрајкот започнат на 25 август годинава во јавната админитрација и
Регион

Шефот на чешката дипломатија Липавски вети поддршка за визна либерализација за Косово

А1он
Министерот за надворешни работи на Чешка, Јан Липавски, кој престојува денеска во Косово, потврди дека неговата земја, која во овој мандат претседава со Европската унија,
Регион

Читаку: Курти сака да го направи Косово неподносливо за живеење

А1он
Потпретседателката на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Вљора Читаку вели дека премиерот Албин Курти, со неисполнувањето на барањата на синдикатите на образованието кои штрајкуваат
Регион

Косовско МНР: На Петковиќ му се забрани влез во Косово поради неговиот говор на омраза

А1он
Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово појасни вечерва дека на директорот на Канцеларијата за Косово при Владата на Србија му е забранет влезот
Регион

Извлечени рударите кои беа заглавени во Трепча поради прекин на електричната енергија

А1он
Рударите кои беа заглавени во косовскиот рудник за јаглен Трепча поради прекин на снабдувањето со електрична енергија, се извлечени попладнево, откако беше саниран дефектот предизвикан
Регион

Курти отворено се заканува со воен конфликт: Четири причини за војна со Србија

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти истакна дека постојат четири причини за можни конфликти меѓу Србија и Косово, а како што наведе, една од нив е тоа
Регион

Рама: Ништо не го менува ставот на Албанија дека Србија треба да го признае Косово

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама попладнево објави дел од говорот одржан вчера на Генералното собрание на Обединетите нации, каде се фокусира на прашањето за дијалогот Косово-Србија
Регион

Роде: Визната либерализација за Косово може да се очекува на почетокот на 2013 година

А1он
Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде изрази уверување дека укинувањето на Шенген-визите за косовските граѓани може да се случи на почетокот на 2013 година,