kosovo

Регион

САД го блокираат влезот на Косово во Советот на Европа

А1он
Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добиле нота од амбасадите на Соединетите Американски Држави во која
Регион

Објавен Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

А1он
Извештајот на српската Влада за преговарачкиот процес со Приштина е доставен до пратениците, соопшти Парламентот во Белград, јавија српските медиуми. „Извештајот за преговарачкиот процес со
Регион

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

А1он
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека е јасно напишано што претставува Заедницата на српски општини во Бриселскиот договор од 2013 година и
Регион

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека добил предупредувања за можноста за намалување на поддршката од Западот, доколку Косово не биде конструктивно во дијалогот со
Регион

Кирби: Ситуацијата со Косово е поврзана со танцот на Курти и Вучиќ, договорот за ЗСО е постигнат одамна

А1он
Сегашната ситуација потсетува на танцот на Курти и Вучиќ, едниот вели дека ќе направи нешто, а другиот прави и на крајот и двајцата се повлекуваат.
Регион

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

А1он
Постојаниот претставник на Европската Унија за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак пристигна вечерва во Приштина, каде се очекува да оствари средба со вицепремиерот на Косово, Бесник
Регион

Хрватски пратеник: Србите од Хрватска добиваат повици за мобилизација во случај на војна на Косово

А1он
Пратеник во хрватскиот парламент, Маријан Павличек, изјави дека од октомври 2022 година, многу хрватски граѓани, кои се и државјани на Србија, ќе добиваат повици за
Регион

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

А1он
Претседателот на Социјалдемократската партија (СДС) Борис Тадиќ изјави дека власта во Србија покажала целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем, но дека се уште
Регион

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од сите членки на ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати и ќе ги повлечат инвестициите

А1он
Планот за Косово веќе не е само француско-германски план, туку многу повеќе од тоа, порача српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста. Тој посочува
Регион

Ова е човекот кој беше застрелан во градниот кош од специјалците на „Росу“, а возилото изрешетано

А1он
Србинот Милан Д., околу 11 часот е тешко ранет кога пукале припадници на „Росу“. Тие отвориле оган врз возилото што го возел Милан на мостот