kosovo

Регион

Првични резултати во Косово: Во 19 општини избран градоначалник во прв круг

А1он
По преброени повеќе од половина од гласачките ливчиња, резултатите укажуваат дека во Косово се избрани градоначалници на 19 општини уште во првиот круг, пишува Коссев.
Регион

ЦИК: На локалните избори во Косово излезноста е 42,85 отсто

А1он
Според најновите податоци на Централна изборна комисија (ЦИК) на денешните локални избори гласале 42, 85 проценти од граѓаните со право на глас, а најголема излезност
Регион

Косовските лидери повикуваат да се излезе на гласање

А1он
Највисоките претставници на политичките партии и институции во Косово денеска ги повикаа граѓаните масовно да излезат на локалните избори и да ги изберат најдобрите кандидати
Регион

Османи: Во Србија е убиен Борис Тадиќ

А1он
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на седницата на Советот на безбедност на Обединети Нации, изјави дека во Србија е убиен некогашниот претседател Борис Тадиќ. На
Регион

Косово им понуди на САД да формираат постојана воена база на негова територија

А1он
Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај, во име на неговата Влада, им понуди на САД да формираат постојана воена база на територијата на Косово. Како
Регион

Стано: Реакцијата на Борел за Косово се однесува на поширокиот контекст, не на полициската операција

А1он
Портпаролот за надворешна политика на Европската комисија, Петер Стано, даде објаснувања за изјавата на Борел за инцидентите на северот од Косово, истакнувајќи дека целта не
Регион

Курти: Погрешно е да се политизира борбата против корупцијата и криминалот

А1он
Во врска со институционалната стабилност и владеењето на правото не може да има стабилност на криминалот. Се бориме со корупцијата и организираниот криминал кој што
Регион

Косовска полиција: Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово

А1он
Шест полицајци се повредени, а тројца се уапсени на крајот од денешната акција на косовската полиција против шверц во северно Косово, соопшти полицијата. Косовскиот премиер