kosovo

Регион

Бислими: Косово и Србија постигнаа договор за електричната енергија

А1он
Косовскиот главен преговарач во дијалогот со Србија, вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бесник Бислими објави дека Косово и Србија денеска конечно постигнале договор од областа на
Регион

Се укинува граничната контрола меѓу Косово и Албанија во викендите и на државни празници

А1он
Владите на Косово и Албанија одлучија на денешната заедничка седница во косовската престолнина да го укинат задолжителното регистрирање на граѓаните при премин на меѓудржавната граница
Регион

Заедничка седница на владите на Косово и Албанија утре во Приштина

А1он
Владите на Косово и Албанија утре ќе одржат заедничка седница, на која се очекува потпишување на нови меѓудржавни договори и разгледување на можностите за унапредување
Регион

Грвала: Се надеваме Турција ќе придонесе да се спречи Србија да го дестабилизира Балканот

А1он
Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала ѝ одаде признание на Турција за тоа што, како битна членка на НАТО, со нејзиното ефикасно посредување,
Регион

Чавушоглу: Турција го поддржува Косово, но е загрижена поради присуството на ФЕТО

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција, Мевљут Чавушоглу изјави дека неговата држава целосно го поддржува Косово на неговиот евротлантски пат, но нагласи и дека има
Регион

Курти: Неподносливи невистини од Брнабиќ за српските злосторства во Косово

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти ги нарече „неподнсливи невистини“ тврдењата на неговата српска колешка, Ана Брнабиќ која го негира српскиот геноцид во Косово и бројкта на
Регион

Косовската влада започнува со ветинг во судството и заплена на неоправдано стекнатиот имот

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти најави итно заживување на процесот на процесот на ветинг во судството и ставање во функција на Канцеларијата за заплена на имотот
Регион

Шефот на турската дипломатија во работна посета на Косово

А1он
Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу денеска ќе престојува во официјална посета на Косово. Турскиот функционер на приштинскиот аеродром „Адем Јашари“ ќе биде
Регион

Курти и ветераните на ОВК не постигнаа согласност околу законот за плати

А1он
Претставници на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВВ ОВК) по денешната средба со премиерот Албин Курти објавија дека не постигнале договор