sobranie

Економија

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби поради недостиг на електрична и топлинска енергија

А1он
Пратениците денеска изгласаа продолжување на кризните состојби поради недостиг на електрична и топлинска енергија. Продложувањето на кризната состојба е поради недостиг на електрична енергија на
Македонија

(ВИДЕО) Во Собрание се дискутира за нуждата на пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ: Ова е насилство

Кристијан Ландов
Нуждата на пратеничката Бети Стаменковска-Трајковска од ВМРО-ДПМНЕ и по викенд паузата, остана тема во Собранието. Пратеничката Лидија Петкоска од ВМРО-ДПМНЕ и претседателката на Комисијата за
Македонија

Прва редовна координација во Собранието по колективниот одмор

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери, денес, во присуство на потпретседателот Горан Мисовски, координаторите на СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците, претставниците на Алтернатива и БЕСА
Македонија

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

А1он
Собранието на Република Северна Македонија, денеска ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се точките за ратификација на протоколите за пристапување
Македонија

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов
Собранискиот претседател Талат Џафери ќе предложи седница за распуштање на Собранието, откако денеска трипати се обиде да обезбеди кворум во салата, но не успеа. Тој
Македонија

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ

А1он
Избегнат инцидент во Собранието, каде продолжува расправата меѓу пратениците од власта и опозицијата за францускиот предлог. Во моментот кога Димитар Апасиев од Левица се враќаше
Македонија

Владата ги осудува нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата

А1он
Владата на Република Северна Македонија јавно ги осудува крајно нецивилизираните напади и навредите искажани во Собранието на Република Северна Македонија од страна на пратеници на
Македонија

(ВИДЕО) Јарески од ВМРО-ДПМНЕ истури црвена боја на говорницата во Парламентот

А1он
Премиерот конечно одвои време да слушне што се кажува, да види каква грешка прави и какви последици не чекаат. Премиер, „Македонија има своја политика и
Македонија

Лајен на средба со Џафери: Надеж дека ревидираниот француски предлог кој ги штити македонскиот идентитет и јазик ќе наиде на одобрување

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, oствари кратка средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, пред нејзиното предвидено обраќање