sobranie

Македонија

Џафери: Работиме на подобрување на транспарентноста на Парламентот

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот вебинар на тема: „Подобрување на соработката меѓу парламентите и новинарите за поголема отчетност и транспарентност“, на кој присуствуваа
Македонија

Џафери: Потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги

А1он
Доколку Европската Унија сака поголема стабилност во своето соседство, тогаш потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги. Таа перспектива
Македонија

Тројца амбасадори ќе ги претстават своите платформи пред собраниската Комисија за надворешна политика

А1он
Собраниската Комисија за надворешна политика денеска ќе одржи продолжение на седницата на која тројца новоименувани амбасадори за Москва, Виена и Рим ќе ги претстават платформите
Македонија

Џафери: Предлог-одлуката за формирање Анкетна комисија се враќа како неуредна, истата да се усогласи во рок од 15 дена

А1он
Доставената Предлог-одлука за основање Анкетна комисија за утврдување на факти и одговорност за пожарот во модуларната болница во Тетово од 21 септември не е во
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: ВМРО-ДПМНЕ во Собрание блокира се што е во интерес на граѓаните

А1он
„ВМРО-ДПМНЕ во Собранието кочи се што е во интерес на граѓаните, на општините, на државата. Наместо да се посветат на интересите на граѓаните, на оние
Македонија

(ВИДЕО) Милошоски: Парламентарно мнозинство не сака Анкетна комисија за пожарот во Тетово

А1он
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на прес-конференција информираше дека добиле неофицијална информација дека собраниското мнозинство ја одбива Предлог-одлуката за формирање на Анкетна комисија која што
Македонија

Прекината седницата на собраниската Комисија за образование поради несогласувања за процедурални излагања

А1он
Продолжението на 11. седница на собраниската Комисија за образование и наука беше прекината на самиот почеток кога претседателката Жаклина Лазаревска побара од пратениците да се
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Лицемерието во СДСМ денес го достигна врвот

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение региаат на прес конференцијата на пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска. „СДСМ и нивните пратеници го претворија Собранието во циркус
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот да се расправа за градбата на модуларните болници

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ велат дека власта се плаши од вистината и не сака да се збори за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на
Македонија

(ВИДЕО) Костадиновска Стојчевска: Со недолично однесување, пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ги кочат измените за недела неработен ден

А1он
„ВМРО-ДПМНЕ овде во Собранието продолжува со деструкции блокади и кочења на важни законски измени. Денеска на седница на Комисијата за труд и социјална политика, ВМРО-ДПМНЕ