lekari

Македонија

Бојчевски: Приоритет на новата влада да бидат здравствените работници кои повеќе од пет години се без здравствено и пензиско осигурување

А1он
Приоритет на новата влада треба да бидат вработените во јавното здравство, кои повеќе од пет години работат без здравствено и пензиско осигурување, порачаа денеска Независниот
Македонија

Продолжува штрајкот на специјализантите: „Нема желба од Владата да се решат нашите проблеми“

Орце Костов
Продолжи штрајкот на лекари приватни специјализанти, откако Владата на вчерашната седница донесе одлука статусот на приватните специјализанти да се решава по изборите со предлог-законски решенија
Македонија

Влада: Веднаш по изборите да се подготват законски решенија за статусот на специјализантите по медицина

А1он
Владата на денешната 15-та седница ја разгледала Информацијата од Министерството за здравство за специјализантите по медицина и донела одлука, согласно закон, а веднаш по изборите,
Македонија

Над 40 камери прегледани и над 15 лица сослушани во врска со убиството на докторот во Железара

А1он
Над 40 камери се прегледани, вклучувајќи ги и камерите од „Безбеден град“ и извршени се службени разговори со повеќе од 15 лица во врска со
Македонија

Чолакова-Дервишова: Лекарите не се чувствуваат безбедно, сакаат построги казни за напад на здравствените работници

А1он
Лекарите не се чувствуваат безбедно зашто сите имаат пациенти кои се зависници, психички нестабилни, со анксиозноно депресивни состојби, биполарни растројства,…, оцени денеска претседателката на Здружението
Македонија

Чолакова-Дервишова: Лекарите не се чувствуваат безбедно, сакаат построги казни за напад на здравствените работници

А1он
Лекарите не се чувствуваат безбедно зашто сите имаат пациенти кои се зависници, психички нестабилни, со анксиозноно депресивни состојби, биполарни растројства, оцени денеска претседателката на Здружението
Македонија

Матичните лекари неколку часа нема да работат поради убиството на докторот во Железара

А1он
Матичните лекари од приватното здравство денеска од 12 до 16 часот нема да работат во знак на револт, откако во петокот нивен колега беше пронајден
Македонија

Пендаровски со поддршка за младите лекари, секој мора соодветно да биде вреднуван за својот труд

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски ги поддржува младите лекари и приватните специјализанти во нивната борба за достоинствени плати, информираат денеска од изборниот тим
Македонија

Младите лекари се жалат: Сите положивме, а само неколкумина повикаа на платена пракса

Орце Костов
Група на млади лекари по општа медицина кои положиле стручен испит за лиценца за работа во Лекарска Комора сметаат дека се жртви на дискриминација во
Uncategorized

Понижување на лекарите и на пациентите – цела ноќ дежурство со една кифличка за вечера

Анита Петровска Рајковиќ
Низ медиумите со години се говори гласно за понижувањето и негрижата за пациентите и нивната исхрана додека се хоспитализирани, но понижувањето подеднакво се однесува и