zdravstvo

Македонија

Стевановиќ: Во Македонија никогаш досега немало мајмунски сипаници, избегнувајте контакти со болни

Маја Илиевска-Пачемска
Во Македонија никогаш досега не бил регистриран случај на мајмунски сипаници, заболување што потекнува од Централна и од Западна Африка, а последниве две недели бројката
Македонија

Приватното здравство се обединува во Комора, за подобри услуги на граѓаните и деловен развој

А1он
Во рамки на Сојузот на стопански комори на Македонија формирана е Комора на приватно здравство на Македонија (КПЗ) чие делување, како што информираат, ќе биде
Македонија

Филипче: Во 2022 година 5% зголемување на платите на сите вработени во здравство

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска одржа работен состанок со синдикалните здруженија на здравствените работници, на кој се потпиша анекс на колективниот договор, според кој,
Македонија

Препораки во пресрет на празниците: Храна и пијалаци во умерени количини, без пиротехника и оружје

А1он
Умерено да се консумира храна и алкохолни пијалоци, за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, хронично болните редовно да ја земаат терапијата, препорачуваат
Македонија

Пациент запалил цигара во болничка соба за кислородна поддршка, навремена реакција спречила експлозија

А1он
Пациент сместен во соба за кислородна поддршка на Клиниката за пулмологија во Скопје вечерва ја извадил маската преку која примал кислород и запалил цигара, при
Македонија

Охридска трансфузиологија како од хорор филм, дарителите на крв коментираат: „Поскоро ќе повратиш, па ќе даруваш крв“

Кристијан Ландов
Распаднати и мувлосани ѕидови, искршени плочки, бетон и прашина наместо плочки. Вака изгледа објектот односно просторијата каде е сместена Трансфузиолошката служба во Охрид. На ова
Македонија

Здравство демантира: Брза помош не се приватизира туку се озаконуваат приватниците кои и сега ја нудат истата услуга

Со предложените измени на Законот за здравствена заштита се дозволува услуги за итна медицинска помош и домашна посета да даваат и приватните здравствени установи. Од
Македонија

МЗ: Смртноста на предвреме родените бебиња намалена од 26 отсто на осум отсто

А1он
Министерството за здравство соопшти дека една од главните негови заложби во изминатите години било унапредување на условите, вложување во модерна опрема и обуки на Клиниката
Македонија

Клиниката за гастроентерохепатологија воведува нова процедура за третман на заболување на хранопровод

А1он
Интервенција на радиофреквентна аблација кај пациенти кои страдаат од Баретов езофагус за првпат во државава е извршена на Универзитетската Клиника за гастроентерохепатологија. Ова заболување се
Македонија

На Клиниката за неврохирургија воведена иновативна метода во лекување на пациенти со мозочно крварење

А1он
Министерството за здравство информира дека утрово на УК за Неврохирургија, се воведе нова метода во лекување на пациенти со мозочно крварење. – Операцијата е извршена