azir aliu

Македонија

Алиу: Алијанса за Албанците е единствена

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација од Алијанса за Албанците, кој Владата го предложи да биде разрешен заедно со неговиот сопартиец, министерот за здравство Фатмир
Македонија

Алиу: Вработувањата не се предизборни, ќе се вработат на неопределено лица кои работеле привремено

Орце Костов
Огласите за вработување во државните институции, министерствата и јавните претпријатија кои распишаа конкурси на месец и пол пред формирањето на техничката Влада, според министерот за
Македонија

Финансирањето на телевизиите со државни пари ги сплоти СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ: „Законот за поткуп на медиуми“ќе се носи по скратена постапка

Орце Костов
Измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со кои Владата си отвора пат да ги финансира националните телевизии преку државни кампањи од јавен
Македонија

Нема веќе пиши се Албанец за работа во јавна администрација – секој ќе има административен профил

Анита Петровска Рајковиќ
Во изминативе години, имаше многу случаи кога чисто етнички Македонци, или Власи се пишуваат по националност Албанци или Турци, или Срби, за да влезат во
Македонија

Алиу: Конечен став за забраната на Тик-Ток по координација со правосудните, образовните и безбедносните институции

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу вели дека конечен став околу иницијативата за забрана на социјалната мрежа Тик-Ток во државава ќе има само
Македонија

Алиу: Заокружена првата фаза за измени на Законот за аудиовизуелни медиумски услуги, треба да се донесе до 31 мај

А1он
Законски решенија и дигитализација во јавната администрација и услугите за граѓаните најавува министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. На брифинг со медиумите Алиу