pusenje

Македонија

Меџити: Мора да се одвикнеме од пушењето, лекувањето е поскапо за болестите што тоа ги предизвикува

Орце Костов
Министерот за здравство Фатмир Меџити соопшти дека до крајот на месецот ќе се потпише Меморандум со Светската здравствена организација за борба против пушењето и нашата
Македонија

Меџити најави ригорозни мерки против пушењето во 2024: Нека си ја мислат пушачите

А1он
Министерот за здравство Фатмир Меџити најави дека во 2024 година ќе има поригорозни мерки за пушењето. Ова го кажа во тетовската болница каде присуствуваше на
Регион

Во Федерацијата Босна и Херцеговина од денеска нема пушење на затворени јавни места

А1он
Во Федерацијата Босна и Херцеговина од денеска не се пуши на затворени јавни места, во јавниот превоз, но и во автомобили каде има малолетни лица,
Свет

Пушењето значи поголема опасност при зараза со Ковид-19

А1он
Пушачите треба да ја сфатат пандемијата како најсериозно предупредување за веднаш да се запре оваа лоша навика, сметаат лекарите. Истражувањата покажуваат дека кај пушачите има
Свет

Шпанската покраина Галиција забрани пушење на улица и јавни места како мерка против ширењето на Ковид-19

А1он
Галиција, провинција во северозападна Шпанија, забрани пушење на улици и јавни места како што се кафе-терасите, за да го спречи ширењето на коронавирусот, а мерката
Магазин

Камионска компанија нема да вработува пушачи

А1он
Американската компанија за изнајмување камиони „Ју-хол интернејшанл“ соопшти дека отсега нема да вработува „корисници на никотин“ односно пушачи на цигари, како и корисници на електронски
Свет

Во Стразбур влегува во сила забрана за пушење во паркови и градиини

А1он
Градскиот совет на Стразбур одлучи да забрани пушење во сите јавни паркови и градини, што е првпат во Франција, објавија француските медиуми. Забраната стапува во