svedska

Свет

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

А1он
Шведска и Финска во вторник ќе потпишат протокол за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. „Политичката одлука за прием на Финска
Свет

Путин: Русија ќе одговори со иста мерка ако НАТО распореди војска во Финска и во Шведска

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ќе одговори со иста мерка доколку НАТО распореди војници и инфраструктура во Финска и Шведска откако тие земји
Свет

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

А1он
Шведската премиерка Магдалена Андерсон денеска изјави дека секое зголемување на екстрадициите, што произлегуваат од договорот со Турција, како и нејзиното пристапување во НАТО, ќе зависи
Свет

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

А1он
Москва негативно гледа на плановите на Шведска и на Финска да се приклучат во НАТО, изјави денеска заменикот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј
Свет

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

А1он
Премиерката на Шведска Магдалена Андерсон изјави дека нејзината земја ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата. Откако вчера Турција, Шведска и Финска потпишаа Меморандум
Свет

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден го поддржа договорот што ќе им овозможи на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО и помогна да се постигне
Свет

Пред самитот на НАТО во Мадрид Шведска и Финска најавуваат дека има придвижување во разговорите со Турција

А1он
Финскиот претседател Саули Ниинисто и шведската министерка за надворешни работи Ен Линде денеска изјавија дека е постигнат одреден напредок во преговорите со цел надминување на
Свет

Андерсон: Нема да дозволам Шведска да стане засолниште за терористи

А1он
Шведската премиерка Магдалена Андерсон изјави дека нема да дозволи нејзината земја да стане засолниште за терористи. Нејзината изјава уследи по средбата со генералниот секретар на
Регион

Во пресрет на самитот на НАТО, Ердоган со лидерите на Шведска и Финска

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе присуствува на состанокот со лидерите на Шведска и Финска во вторник, пред самитот на НАТО во Мадрид, изјави портпаролот