svedska

Свет

Орбан: Унгарија го одложи одобрувањето на приемот на Финска и Шведска во НАТО за следната година

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска соопшти дека унгарскиот Парламент ќе го ратификува пристапот на Финска и Шведска во НАТО на почетокот на следната година. На
Свет

Турска делегација оди во Шведска заради нејзината кандидатура за членство во НАТО

А1он
Турска делегација отпатува во Стокхолм за да разговара за обврските преземени од Шведска и Финска заради членство во НАТО, јави турската приватна телевизија НТВ. Портпаролот
Свет

Шведска изгласа измени на Уставот со цел да ја засили борбата против тероризмот

А1он
Шведскиот парламент денеска ги изгласа измените на Уставот заради зајакнување на борбата против тероризмот, што Турција го бара за да го поддржи влезот на земјата
Свет

Турската бомба ги однесе во воздух шансите на Финска и Шведска за членство во НАТО

А1он
Вчерашното бомбардирање во Истанбул веројатно ги уништи шансите Шведска и Финска да станат членки на НАТО алијансата во блиска иднина. Веднаш по експлозијата Реџеп Таип
Свет

Во Шведска подигнато обвинение против двајца шпиони

А1он
Шведското обвинителство денеска поднесе обвинение против двајца браќа осомничени за шпионажа во корист на Русија, наведувајќи дека гореспоменатите злосторства може негативно да влијаат на безбедноста
Свет

Ердоган: Не сме подготвени да ја пуштиме Шведска во НАТО

А1он
И покрај позитивните чекори кон исполнување на барањата на Турција за солидарност во борбата против тероризмот, Анкара сè уште не е подготвена да го прифати
Свет

Шведскискиот министер за надворешни соопшти дека Стокхолм ќе се дистанцира од сириските Курди

А1он
Пред патувањето на шведскиот премиер во Турција следната недела, шефот на шведската дипломатија Тобијас Билстром рече дека Стокхолм треба да ја увери Анкара со тоа
Свет

Столтенберг во Истанбул: Време е Финска и Шведска да влезат во НАТО

А1он
Време е Шведска и Финска да се приклучат кон НАТО, изјави вечерва во Истанбул генералниот секретар на Атлантската алијанса, Јенс Столтенберг. Столтенберг утре треба да
Свет

Турција и натаму ја блокира Шведска за НАТО, Ердоган се уште бара екстрадиција на осомничените терористи

А1он
Анкара сè уште бара Стокхолм да ги екстрадира осомничените лица, кои ги смета за терористи, изјави турски официјален претставник. -Турција се уште не е подготвена