svedska

Свет

Турскиот парламент го одобри барањето на Шведска за членство во НАТО

А1он
Турскиот парламент денеска го одобри барањето на Шведска за членство во НАТО, по неколкумесечни размислувања. Шведското барање е испратено до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган
Свет

Шведските министри ги предупредија граѓаните: Подгответе се за војна

А1он
Шведски официјални лица ги предупредуваат граѓаните да бидат поподготвени од кога било за војна. Во мај 2022 година, Шведска и Финска, познати по својата неутралност,
Свет

Во Шведска изби најголемиот еколошки скандал во последните 50 години, обвинети се 11 лица

А1он
Единаесет луѓе поврзани со компанијата за управување со отпад Think Pink се обвинети за еколошки злосторства во најголемиот еколошки скандал во Шведска во последните 50
Свет

Шведска ги враќа учебниците: „Намалена брзината на читање на децата поради лаптопите“

А1он
Шведска долго време се гордее со своите дигитализирани училници, но се покажа дека тоа има свои недостатоци. Така, конзервативната влада сега сака повеќе книги во
Свет

(ВИДЕО) Пукање во Шведска: Ранети тројца тинејџери

А1он
Најмалку три лица се ранети во престрелката во шведскиот град Седертелје. Полицијата и итната помош веднаш излегоа на местото на пукањето, а нема информации дали
Регион

Ердоган: Чекаме САД да ја одобрат продажбата на Ф-16, па ќе ја пуштиме Шведска во НАТО

А1он
Турција се уште чека САД да одобрат продажба на борбени авиони Ф-16 пред парламентот во Анкара да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во
Свет

Девојка во Шведска обвини таксист за силување, нејзините браќа го обесија

А1он
Четири тинејџери, од кои тројца браќа, и 15-годишно девојче се осудени пред шведскиот суд за убиство на маж што таа го обвини за силување. Жртвата,
Свет

Шведскиот премиер бара помош од армијата поради зголемените уличните пресметки на бандите

А1он
Шведскиот премиер Улф Кристерсон го повика врховниот командант на шведските вооружени сили Микаел Биден да помогне да се спречи порастот на убиствата поврзани со конфликтот
Свет

Шведска: Рекорден број на жртви во престрелки, тројца убиени во текот на ноќта

А1он
Три лица беа убиени во текот на ноќта во одделни инциденти во Шведска, каде што смртоносното насилство e поврзано со банди кое ескалира овој септември.
Свет

Во Шведска: Две експлозии, уништена е зграда

А1он
Две силни експлозии се случија во централна Шведска, при што беа повредени најмалку три лица и оштетени згради. Доцна синоќа имаше експлозија во Хаселби, предградие