ungarija

Свет

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. „Транзицијата на европската економија во рецесија е добра
Свет

Орбан: Унгарија го одложи одобрувањето на приемот на Финска и Шведска во НАТО за следната година

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска соопшти дека унгарскиот Парламент ќе го ратификува пристапот на Финска и Шведска во НАТО на почетокот на следната година. На
Свет

Унгарија е изземена од руските ограничувања за цената на нафтата

А1он
Унгарија е изземена од руските ограничувања за цената на нафтата предложена од Европската унија за време на преговорите во Брисел, изјави денеска унгарскиот министер за
Свет

Гуљаш: Зеленски неодговорно ја обвини ја обвини Русија за нападот

А1он
Шефот на кабинет на унгарскиот премиер Гергељи Гуљаш денеска изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски неодговорно се однесувал кога ја обвини Русија дека извршила ракетен
Регион

Србија, Унгарија и Австрија со заеднички полициски сили кон Северна Македонија ќе ја штитат Европа од мигранти

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ, унгарскиот премиер Виктор Орбан и австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска во Белград потпишаа Меморандум за разбирање меѓу трите земји за зајакнување
Свет

Будимпешта: Криумчари на луѓе отворија оган кон унгарската полиција, која била во потера по нивното возило

А1он
Осомничени криумчари на луѓе, денеска во Будимпешта отвориле оган кон унгарската полиција од комбе што превезувало мигранти додека полицијата го гонела возилото. Инцидентот завршил без
Свет

Сијарто: „Турски тек“ е клучот за енергетската безбедност на Унгарија

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто денеска изјави дека оперативен „Турски тек“, кој ќе минува и низ Србија, е клучот за
Свет

Финска верува дека Унгарија ќе ја ратификува апликацијата за нејзино членство во НАТО

А1он
Финскиот претседател, Саули Нинисто, денеска по телефонскиот разговор со унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека очекува Унгарија да го ратификува барањето на скандинавската земја за
Свет

За Финска најважно е Унгарија и Турција да го одобрат нејзиниот влез во НАТО: Сите очи сега се насочени кон нив

А1он
Финската премиерка Сана Марин денеска ги повика Турција и Унгарија што поскоро да го одобрат барањето на Финска и Шведска за членство во НАТО. Унгарија
Регион

(ВИДЕО) Илјадници Унгарци протестираа против политиката на Орбан

А1он
Илјадници Унгарци, вклучително и наставници и студенти, денеска маршираа низ Будимпешта во знак на протест од политиката на владата на премиерот Виктор Орбан, барајќи повисоки