ungarija

Свет

(ВИДЕО) Возач претекнувал иако ништо не се гледало, а потоа се направи вистински пекол: Снимки од големиот верижен судар во Унгарија

А1он
Камера на камион снимила што се случи вчера на автопатот М1 недалеку од Будимпешта каде во верижен судир учествуваа 42 возила. На снимката се гледа
Свет

Орбан: Европа тоне во војна, сериозно сме загрижени

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан повторно зборуваше за војната во Украина при денешното обраќање пред пратениците во унгарскиот парламент. Тој тврди дека му било важно да
Свет

Орбан: Финска и Шведска шират лаги за нас, затоа некои пратеници не ги сакаат во НАТО

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека ќе треба да се одржат повеќе разговори меѓу парламентарните групи пред пратениците да гласаат за ратификација на апликациите
Свет

Орбан: Војната во Украина е конфликт меѓу два словенски народи

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го одржа својот редовен годишен говор за состојбата на унгарската нација, во кој истакна дека Европа постојано балансира на работ
Свет

Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

А1он
Според последниот извештај на „Транспаренси Интернешнел“, Унгарија се смета за земја со најмногу корупција во јавниот сектор во целата Европска унија. Со оценки кои се
Свет

Орбан го блокираше пакетот воена помош на ЕУ за Украина во вредност од 500 милиони евра

А1он
Унгарија ја блокираше воената помош вредна половина милијарда евра во седмиот ваков пакет во рамките на Европскиот мировен фонд, изјави висок дипломатски извор од ЕУ
Регион

Унгарската војска ја напушти границата кон Србија

А1он
Унгарија ја отстрани војската од границата со Србија и чувањето на тој простор и го довери на новоформираната полициска единица наречена погранични ловци. Според порталот
Свет

Унгарија се соочува со тешка криза, може ли Орбан да преживее

А1он
Висока инфлација, замрзнување на европските фондови и изолација поради блиските односи со Москва – Орбан е во тешка ситуација како никогаш досега. Уште колку може
Свет

Украина: Орбан не го почитува нашиот народ, политички е кратковид

А1он
Украинското Министерство за надворешни работи остро го критикуваше унгарскиот премиер Виктор Орбан за неговата изјава дека војната во Украина ќе заврши ако престане да се